Podatek katastralny 5 tys. zł rocznie? Czy jest się czego bać? Resort finansów zabrał głos

  • Włodzimierz Kaleta
  • 29-06-2015
  • drukuj
Właściciele nieruchomości są pełni obaw. Zewsząd słyszą, że w wkrótce będą musieli płacić nowy podatek od wartości nieruchomości. Boją się, że będzie tak wysoki, iż nie będzie ich stać na jego zapłacenie. Czy rzeczywiście jest się czego bać?
Podatek katastralny 5 tys. zł rocznie? Czy jest się czego bać? Resort finansów zabrał głos
W gminach, gdzie mieszkańcy byliby skłonni płacić wyższe podatki, mogliby w zamian oczekiwać wyższego poziomu i lepszej dostępności usług (fot.pixabay.com)

W ferworze kampanii wyborczej wypłynął problem wprowadzenia podatku katastralnego. Szerzą się pogłoski, że ma on wynosić 1 proc. od wartości domu, działki czy mieszkania. Byłoby to kilka tysięcy zł rocznie. Przy 1-procentowej stawce daniny, uznanej za europejską normę, obciążenie podatkiem od posiadanej w kraju nieruchomości wzrosłoby średnio 50 razy. W przypadku najbardziej popularnej w Polsce „dwójki” o powierzchni około 50 mkw. z 40-50 zł do około 2,5 tys. zł rocznie.Tym samym całkiem nieźle zarabiający jak na rodzime warunki Kowalski musiałby poświęcić cały miesiąc pracy tylko na opłacenie podatku od posiadania swoich skromnych dwóch pokoi w bloku. Z kolei właściciel przeciętnego domu musiałby wyłożyć zamiast kilkuset złotych nawet 5-10 tys.

Dlaczego taka dyskusja jest istotna? Podatek od nieruchomości stanowi ok. jedną trzecią dochodów własnych gmin. Mógłby więc przynosić o wiele więcej, gdyby był inaczej skonstruowany. Obecnie naliczany jest od powierzchni budynku czy mieszkania. Jednakową stawkę od metra kwadratowego płacą zarówno właściciele willi z basenem, jak i zrujnowanego domu w wiejskim obejściu gospodarczym. Nie wydaje się to sprawiedliwe.

Panuje opinia, że kwotę podatku należy powiązać z wartością nieruchomości. Byłby to wówczas właśnie podatek katastralny.

Podatek katastralny: Bez paniki

Można by to zaakceptować przy zastosowaniu niskiej stawki tego podatku. Wówczas posiadacze niewiele wartych nieruchomości płaciliby tyle samo, co obecnie, a właściciele wystawnych willi dużo więcej. Próbę wprowadzenia tego podatku podjął na początku tego wieku wicepremier, minister finansów w rządzie Leszka Millera, prof. Grzegorz W. Kołodko. Mówiło się wówczas, że jego stawka wyniesie ok. 0,1 proc. rocznie.

To byłoby do zniesienia. A mimo to podatku katastralnego wówczas w Polsce nie wyprowadzono i nie udało się tego zrobić do dzisiaj. Ludzie boją się po prostu, że władza wykorzysta okazję do nałożenia na nich dodatkowych ciężarów i głośno protestują. Najbardziej słyszalni są w czasie kampanii wyborczych. Dlatego obawy, że jeszcze w tej kadencji podatek katastralny zostanie wprowadzony są zupełnie bezpodstawne. Żadna partia takiego ryzyka nie podejmie.

Zwróciliśmy się nawet do Ministerstwa Finansów z pytaniem - czy wprowadzenie podatku katastralnego jest obecnie przedmiotem resortowych analiz? Otrzymaliśmy od Wydziału Obsługi Medialnej następującą odpowiedź: „Uprzejmie informujemy, że w Ministerstwie Finansów nie są prowadzone prace związane z tzw. podatkiem katastralnym i jego ewentualnym wprowadzeniem w przyszłości”.

- Takich zmian nie będzie, nie ma podstaw do paniki – uspokaja jednak Ministerstwo Finansów.

Jest kasa do wzięcia

Prof. Maria Jastrzębska z Uniwersytetu Gdańskiego, autorka książki „Finanse jednostek samorządowych” twierdzi, że najbardziej efektywnym lokalnym podatkiem jest podatek katastralny, czyli liczony od wartości, a nie od powierzchni nieruchomości. Politycy boją się jednak jego wprowadzenia, żeby nie stracić poparcia społecznego. Zastanawiają się nad tym od kilkunastu lat.

 


KOMENTARZE (20)ZOBACZ WSZYSTKIE

Do pawlecki: Ma pan rację,jest to sondaż w pewnym sensie.

Janek, 2015-08-11 11:47:21 odpowiedz

Jak zwykle, temat ten, "wypływa" w okolicach kolejnych wyborów. Dlaczego ? Ano dlatego, że POkrętacze, działają w ten sposób na psychikę Narodu. Jak zagłosujesz na PO, to nie wprowadzimy tego podatku. A jak zagłosujesz na PiS, to oni, ten podatek, prędzej czy później, na pewno, wprowadzą. ...I tak właśnie, ten "ciemny naród" (cytuję Jacka Kurskiego), szybko kupuje, tę tanią kiełbasę wyborczą, razem z kijem i marchewką. Pozdrawiam Wszystkich właścicieli mieszkań i domów oraz pałacyków i pałaców, też. rozwiń

czynszowiecstbsów, 2015-07-05 14:52:06 odpowiedz

Po wprowadzeniu takiego podatku nagle okazałoby się, że mnóstwo willi z basenem miałyby mniejszą wartość niż chałupy na wsi czy inne 40m2 w miescie ;]

kanonik, 2015-07-01 21:13:32 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU