PARTNER PORTALU
 • BGK

Podatek katastralny, nieruchomości: Polacy zapłacą 5 tys. zł rocznie?

 • bad    12 czerwca 2015 - 13:47
Podatek katastralny, nieruchomości: Polacy zapłacą 5 tys. zł rocznie?

Podatek katastralny jest podatkiem lokalnym, istotnie zwiększającym dochody gmin. Fot. Pixbay

Kwestia zastąpienia w Polsce podatku od nieruchomości, wraz z podatkiem rolnym i leśnym podatkiem katastralnym, posiada już swoją bogatą i dość długą historię. Pomimo tego proces ten wciąż pozostaje w martwym punkcie.
W dalszym ciągu niewiele wskazuje na to, by stan ten w przewidywalnej perspektywie miał ulec zmianie, co jest dobrą wiadomością dla rodzimych właścicieli nieruchomości.

Polacy przeciwni podatkowi katastralnemu

- Temat podatku katastralnego w Polsce należy już od dawna do jednej z najbardziej palących i kontrowersyjnych kwestii dotyczących nie tylko rodzimej polityki fiskalnej, ale także finansowania samorządów czy też perspektyw rozwojowych krajowej gospodarki przestrzennej – tłumaczy Jarosław Jędrzyński, analityk portalu RynekPierwotny.pl.

Podatek katastralny naliczany jest od wartości nieruchomości, w przeciwieństwie do obowiązującego dziś w Polsce podatku od nieruchomości, opartego co do zasady na opodatkowaniu powierzchni. Tego typu wiedza jest dziś wśród rodaków tak samo powszechna, jak ich zdecydowana, by nie powiedzieć wręcz bezwzględna awersja do jakichkolwiek zmian w obecnym systemie opodatkowania posiadanych nieruchomości.

Problem w tym, że chodzi o zmiany, jakie upodobniłyby rodzimy system opodatkowania nieruchomości do analogicznych systemów w krajach o daleko bardziej zaawansowanych rozwojowo gospodarkach i rynkach nieruchomości. Pytanie, dlaczego to co jest sprawdzone i z powodzeniem praktykowane gdzie indziej, jest nie do przyjęcia na krajowym podwórku?

W zdecydowanej większości europejskich państw przyjętą formą opodatkowania nieruchomości jest kataster. Przyjęte rozwiązania często znacznie różnią się od siebie w poszczególnych krajach, a same sposoby naliczania podatku, połączone nieraz z rozbudowanym systemem ulg i zwolnień, są dość skomplikowane.

Kataster optymalnym wyborem czy katastrofą?

Podatek katastralny jest podatkiem lokalnym, istotnie zwiększającym dochody gmin, przez co walnie przyczynia się do przyśpieszenia zagospodarowania ich terenów, budowy infrastruktury i optymalnego rozwoju gospodarki przestrzennej. Poważną zaletą tej formy opodatkowania jest silne stymulowanie obrotu gospodarczego nieruchomościami, przez co dochodzi do przyśpieszenia zagospodarowania często bardzo atrakcyjnych, acz niewykorzystanych zgodnie z przeznaczeniem terenów. 

- Kataster poza tym zdecydowanie cywilizuje szeroko pojęty rynek nieruchomości, głównie poprzez uporządkowanie kwestii własnościowych, podniesienie bezpieczeństwa obrotu nieruchomościami, czy wreszcie ograniczenie wolumenu inwestycji spekulacyjnych – wylicza analityk portalu RynekPierwotny.pl.

Tymczasem, pomimo tak wielu zalet wprowadzenie podatku katastralnego w Polsce to w powszechnej opinii perspektywa rodem z katastroficznego filmu nie tylko z punktu widzenia rodzimej mieszkaniówki, czy całego krajowego rynku nieruchomości, ale wręcz w szeroko pojętym wymiarze społecznym.

Kataster w Polsce to „trzęsienie ziemi”?

Dlaczego do tej pory żadna z koalicji rządzących nie zdecydowała się na taksację rodzimych nieruchomości? I to pomimo szeregu korzyści, jakie stałyby się nie tylko udziałem krajowych samorządów, ale przede wszystkim budżetu centralnego, a także wbrew naciskom gremiów unijnych, czy przede wszystkim presji OECD.KOMENTARZE (23)

 • Janusz, 2015-08-30 22:28:39

  Do gorek8: O kant d... potłuc ten pomysł. Bogaci i tak zapłacą niewiele, bo przekupią tzw. "rzeczoznawców", a ci którzy kiedyś mieli trochę kasy i zainwestowali w nieruchomość (czyli kupili na własność dom, czy mieszkanie), potem im się pogorszyło będą bulić bo Jaśnie Pan "Rzeczoznawc...a" powie: albo dajesz w "łapę", albo wycenię cię tak, że ci buty z nóg pospadają. Trzeba by powołać w gminach instytucję typu kolegium orzekające (taki sąd ludowy, starsi wiedzą co to było; z reguły się sprawdzało) do weryfikacji wycen, ludzie wiedzą, kto w gminie na czym "siedzi".  rozwiń
 • Bogusia, 2015-08-12 10:20:43

  Chodzi o nowy sposób na korupcje.Kto oszacuje nieruchomosc?Komu zależy na tym aby robić z nas idiotów, jak się zdecydowaliśmy na właśność to nie było podatku kastralnego- chcą nas racze wykastrować.Wprowadzić proszę,ale na nowe budynki jeśli ludzie bedą wiedzieli ,ze maja go zapłacić i mimo to się z...decydują to ok.  rozwiń
 • EWA, 2015-06-24 13:54:16

  Do puszatek: przeciez nic sie nie zmienilo! tylko jest coraz gorzej! zamiast przestrzegac praw obywateli skubie sie ich z kazdej strony! - a puszatku podoba Ci sie w POlsce prawo lokalowe? tylko tego przestrzegaja przestepcy przeciw najemcom - i to jest zastraszajace - to ze robia z niewinnych najem...cow DLUZNIKOW zlodziejii! wola o POmste do nieba i moze kiedys doczekam sprawiedliwosci - dlatego zyje i PO to zyje! jest jeszcze gorzej niz to ze bedziesz placic na te gownozjady!  rozwiń