Podatek katastralny, VAT: Plan Morawieckiego szansą na nowe inwestycje w JST?

  • Agnieszka Widera
  • 04-03-2016
  • drukuj
Plan rozwoju gospodarczego Polski, jaki przedstawił minister rozwoju może być dla samorządów szansą na… dodatkowe pieniądze w kasie. Przedstawiciele miast liczą po cichu, że rząd, by rozruszać inwestycje, zgodzi się na podatkowe zmiany korzystne dla JST. Póki co, problemowe dla gmin są zapisy dotyczące konsolidacji podatku od towaru i usług.
Podatek katastralny, VAT: Plan Morawieckiego szansą na nowe inwestycje w JST?
Delegaci na 37. zgromadzeniu ogólnym ZMP podejmowali m.in. stanowisko dotyczace konsolidacji VAT (fot.ZMP)

O podatku od wartości nieruchomości, tzw. podatku katastralnym mówi się od dawna, ale do tej pory kończyło się jedynie na zapowiedziach. Odejście od opodatkowania powierzchni na rzecz wartości nieruchomości skutkowałoby znacznie większymi wpływami do budżetów samorządów, ale i centralnego. To może być ważny argument dla rządu, który szukać będzie pieniędzy na realizację reform i zamierzeń gospodarczych przedstawionych przez ministra rozwoju Mateusza Morawickiego.

- Tzw. Plan Morawieckiego to pewna szansa nadania biegu staraniom o zmiany ustawowe w podatku od nieruchomości i wprowadzenia podatku od wartości nieruchomości – argumentował Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic, prezes Związku Miast Polskich podczas zgromadzenia ogólnego związku w Dąbrowie Górniczej, wyliczając najważniejsze kwestie, jakimi będzie zajmować się związek w 2016 r.

Podobne szanse związane z zapowiedziami gospodarczymi Morawieckiego, ZMP widzi dla zwrotu podatku VAT od inwestycji publicznych.

 – Nasze nakłady inwestycyjne mają się przydać do rozpędzania gospodarki, a skoro tak, to jest szansa by uregulować sprawy związane z odzyskiwaniem VAT-u, bo te pieniądze mogą zostać przeznaczone na kolejne inwestycje – dodał Frankiewicz.

Przypomnijmy, że choć większość gmin uzyskało zwrot VAT, przepisy skarbowe nie są jednoznaczne. Np. Opole z tego powodu w ubiegłym roku musiało wynająć firmę doradczą do pomocy w odzyskanie kilku milionów złotych z tytułu podatku VAT od zrealizowanych w mieście w latach 2011-2015 inwestycji.

Konsolidacja VAT budzi wiele wątpliwości

Podczas 37. zgromadzenia ogólnego ZMP delegaci miast przyjęli ponadto stanowisko w sprawie konsolidacji podatku VAT (publikujemy je w dziale Multimedia). Dotyczy ono projektu ustawy o zasadach rozliczeń w podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków europejskich przez JST oraz o zmianie ustawy o finansach publicznych.

Sprzeciw samorządowców budzą zapisy dotyczące:

- wymogu - w przypadku zamiaru złożenia korekty rozliczeń VAT w związku z wyrokiem TS UE- ustalenia tej korekty wstecz za wszystkie okresy nieprzedawnione, w sposób skonsolidowany,z uwzględnieniem proporcji określonej w ustawie o VAT zgodnie z przepisami, które zostały uchwalone jesienią 2015 r.;

- uzależnienia możliwości skorzystania z przepisu zwalniającego z konieczności zwrotu środków europejskich w wyniku zmiany kwalifikatorski po wyroku TS EU od niezłożenia żadnej korekty VATu, wynikającej z tego wyroku;

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU