PARTNER PORTALU
  • BGK

Podatek lokalny obliczymy sobie sami?

  • PAP/Przegląd prasy    29 września 2015 - 07:08
Podatek lokalny obliczymy sobie sami?

Wymierzanie podatków od nieruchomości, rolnego i leśnego za pomocą decyzji samorządowego organu podatkowego jest anachronizmem. Fot. Pixabay.com

Podatnicy powinni odciążyć urząd z obliczania wysokości lokalnych obciążeń, proponuje Rada Konsultacyjna Prawa Podatkowego w nowych propozycjach dla samorządów.
Jak informuje „Puls Biznesu” najważniejsze nowości to m.in.: samodzielne wyliczanie podatków lokalnych (od nieruchomości, rolnego, leśnego) przez mieszkańców (teraz robi to gmina), a także wprowadzenie jednego formularza deklaracji dla wszystkich takich podatków.

– Z punktu widzenia samorządowców, to bardzo dobry pomysł, proobywatelski i zmniejszający biurokrację. Nie ma powodów, aby administracja była zaangażowana w obliczanie podatków lokalnych – powiedział „Pulsowi Biznesu” Marek Wójcik ze Związku Powiatów Polskich.

W ocenie ekspertów wymierzanie podatków od nieruchomości, rolnego i leśnego za pomocą decyzji samorządowego organu podatkowego jest anachronizmem.

Są to podatki stabilne, a zmienia się w nich jedynie podstawowa stawka. Wystarczy ją podać, by podatnicy (zmierzywszy powierzchnię swego domu, czy gruntu) sami wyliczyli podatek.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • anachra, 2015-09-30 10:58:42

    A do czego w ogóle potrzebne są POWIATY? Czy nie aby do obsadzania stołków partyjnymi kolesiami ?
  • obywatel gminy, 2015-09-29 15:52:20

    Dlaczego ZPP zajmuje się nie swoimi problemami. Powiaty (które powinny być dawno zlikwidowane) nie mają dochodów z podatków lokalnych tj. od nieruchomości czy rolnego. Niech powiaty sie zajmą drogami, które maja w fatalnym stanie oraz szpitalami bo jakość ochrony zdrowia leży pomimo olbrzymich kwot... wydatkowanych na zdrowie.  rozwiń