Podatek nie uderzy w gminy uzdrowiskowe

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 13-10-2010
  • drukuj
Rozszerzenie stosowania obniżonej stawki podatku od nieruchomości dla budynków zajętych na udzielanie świadczeń zdrowotnych nie zagrozi gminom uzdrowiskowym.

Uchwalona przez sejm nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wprowadza preferencyjną stawką podatku od nieruchomości dla budynków zajęte na świadczenie usług zdrowotnych, w tym pomieszczenia gospodarcze, socjalne, administracyjne i bazy noclegowe m.in. w sanatoriach. Zdaniem gmin uzdrowiskowych rozwiązania te drastycznie obniżą ich dochody – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską poinformowało, że gminy uzdrowiskowe dla realizacji dodatkowych zadań związanych z zachowaniem funkcji leczniczych uzdrowiska otrzymują także dotację z budżetu państwa przeznaczoną na te cele. Oprócz tego korzystają ze środków, które przewidziane są na realizację zadań własnych gminy.

W ocenie resortu finansów, przyznając gminom uzdrowiskowym wskazane instrumenty wsparcia, zabezpieczono w sposób wystarczający finansowe podstawy ich funkcjonowania. Wysokość oraz zakres stosowania stawki podatku od nieruchomości dla budynków lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych nie ma na ich funkcjonowanie bezpośredniego wpływu – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU