PARTNER PORTALU
  • BGK

Podatek od gminnych obligacji

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    26 października 2010 - 06:34

Zyski z odsetek od obligacji komunalnych oraz ich sprzedaży są objęte 19-proc. stawką podatku dochodowego. Niektóre miasta stosują zwolnienia z niego.
Każdy, kto kupi miejskie obligacje, zapłaci 19 proc. podatku od odsetek i dyskonta. Władze samorządowe miasta przygotowują się do pozyskania środków finansowych z emisji obligacji – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

W razie sprzedaży obligacji dochodem do opodatkowania 19-procentową stawką jest nadwyżka przychodów ze sprzedaży obligacji ponad kwotę wydatków na ich nabycie.

Skutkiem obciążenia podatkiem dochodów z obligacji jest konieczność zaproponowania inwestorowi wyższego progu rentowności, aby zrekompensować koszty zapłaconego podatku. Dlatego niektóre jednostki samorządowe zdecydowały się na emisję obligacji na rynkach zagranicznych.

Wówczas dochody uzyskane przez nierezydentów będą opodatkowane zgodnie z postanowieniami odpowiednich umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, a stawki podatkowe w innych krajach mogą być korzystniejsze.

Władze samorządowe Warszawy zwróciły się do ministra finansów o wydanie rozporządzenia o zaniechaniu poboru podatku dochodowego od dochodów z obligacji warszawskich przez osoby zagraniczne. Ulga ta dotyczy dochodów uzyskanych z tytułu odsetek oraz z odpłatnego zbycia tych obligacji do końca 2019 r. Podobnym rozwiązaniem zostały objęte obligacje emitowane przez woj. mazowieckie – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Ela, 2010-10-26 15:35:27

    Brawo!!! I to ma zachęcić do rozwoju lokalnych samorządów??? Gratuluję Panu ministrwo finansów. Nie dosyć, że odstki pożre dewaluacja pieniądza - inflacja, to jeszcze podatek!!! Jako obywatel nie kupiłabym nawet jednej obligacji. Nie dosyć, że kupuję już z opodatkowanych pieniędzy, to jeszcze mam do... tego dołożyć. To fuskusowa paranoja!!!  rozwiń