PARTNER PORTALU
  • BGK

Podatek od niektórych kopalin uchwalony

  • PAP    2 marca 2012 - 10:21

Sejm uchwalił w piątek ustawę o podatku od wydobycia niektórych kopalin. Wcześniej wprowadził do niej piętnaście poprawek zgłoszonych przez PO.
Ustawa przewiduje opodatkowanie wydobycia miedzi i srebra. Za uchwaleniem ustawy głosowało 231 posłów, 218 było przeciw, a 1 wstrzymał się od głosu.

Czytaj też: Powiaty boją się podatku od kopalin

Większość wprowadzonych przez Sejm poprawek to zmiany redakcyjne i legislacyjne. Uznanie posłów uzyskała poprawka wyłączająca z podatku część urobku przekazywanego na cele badawcze. Chodzi o nie więcej niż jedną tonę urobku rudy miedzi miesięcznie.

Sejm zdecydował także, że minister finansów będzie musiał przygotować najpóźniej w ciągu dwóch lat informację na temat wpływu podatku na sektor wydobywczy.

Zgodnie z ustawą wielkość podatku, który wpłynie do budżetu będzie zależał od: wartości surowców na rynku światowym, od kursu dolara amerykańskiego, w którym miedź i srebro są notowane na giełdzie, oraz od wolumenu wydobycia. Podstawę opodatkowania będzie stanowić ilość miedzi oraz srebra zawarta w wyprodukowanym koncentracie.

Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia. Rząd zaplanował, że w tym roku wpływy z podatku od miedzi i srebra wyniosą 1,8 mld zł, ale szacunki te przewidywały, że nowe przepisy zaczęłyby obowiązywać od 1 marca 2012 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.