PARTNER PORTALU
  • BGK

Podatek od niektórych kopalin w trybunale

  • PAP    16 maja 2012 - 15:18

Klub SLD zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o podatku od wydobycia niektórych kopalin – poinformował w środę wiceszef klubu Ryszard Zbrzyzny.
SLD kwestionuje m.in. „stachanowski” – zdaniem posła Sojuszu – tryb uchwalania ustawy. Zbrzyzny przypomniał na środowej konferencji prasowej, że wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin, zapowiadał już w marcu.

„Te zapowiedzi nie były zapowiedziami tak na wyrost, tak tylko dla celów PR-owskich. Zebraliśmy wystarczającą liczbę podpisów pod wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego o uznanie tej ustawy za niekonstytucyjną w całości” – zaznaczył poseł Sojuszu.

Według niego, cały proces legislacyjny ustawy przebiegał „w iście stachanowskim tempie”. „19 stycznia projekt ustawy wpłynął do Sejmu, a 2 marca, a więc praktycznie po dwóch miesiącach, ustawa została uchwalona przez Sejm” – powiedział wiceszef klubu SLD.

Zbrzyzny powołał się na dwie opinie prawne, które dla Kancelarii Senatu jeszcze przed uchwaleniem ustawy sporządzili konstytucjonaliści: prof. Marek Chmaj oraz dr Ryszard Piotrowski.

„W konkluzjach tychże opinii prof. Chmaj pisze, że przyjęty w ustawie 14-dniowy okres vacatio legis jest okresem zbyt krótkim i w sposób istotny naruszającym art. 2 konstytucji. Jeszcze dalej idzie dr Piotrowski, który mówi, że przewidziane w ustawie wprowadzenie podatku od wydobycia niektórych kopalin jest niezgodne z art. 20, który mówi o wolności gospodarczej i art. 22 mówiącym o ograniczeniu tej wolności” – mówił poseł SLD.

Jak podkreślił, z opinii tych wynika, że już podczas procesu legislacyjnego, konstytucjonaliści „jednym chórem mówili, że ustawa, tak skonstruowana jest niezgodna z konstytucją”. „Mimo tego Senat nie wniósł do niej żadnej poprawki” – zaznaczył Zbrzyzny.

Według niego, ustawa spowodowała, że spółka KGHM Polska Miedź każdego dnia nalicza podatek w wysokości „między 7 a 10 milionów złotych”. Jak dowodził Zbrzyzny, w I kwartale 2012 r. firma ta odnotowała zysk netto w wysokości 1,4 mld złotych, a gdyby w wyliczeniach tych uwzględnić podatek od wydobycia kopalin, który jest naliczany od 18 kwietnia, suma zysków KGHM spadłaby do 700-800 milionów złotych.

„Z taką filozofią zarządzania polską gospodarką zgodzić się nie można” – zaznaczył Zbrzyzny.
Według wiceszefa klubu Sojuszu, pod wnioskiem do TK podpisali się – oprócz posłów SLD – również prawie wszyscy posłowie Ruchu Palikota oraz jeden poseł PiS.

Zgodnie z ustawą, wielkość podatku, który wpłynie do budżetu, zależy od: wartości surowców na rynku światowym, od kursu dolara amerykańskiego, w którym miedź i srebro są notowane na giełdzie, oraz od wolumenu wydobycia. Podstawę opodatkowania stanowi ilość miedzi oraz srebra zawarta w wyprodukowanym koncentracie.

Rząd zaplanował, że w tym roku wpływy z podatku od miedzi i srebra wyniosą 1,8 mld zł, ale szacunki te przewidywały, że nowe przepisy zaczęłyby obowiązywać od 1 marca 2012 r.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.