PARTNER PORTALU
  • BGK

Podatek od nieruchomości: Solidarna odpowiedzialność ograniczona

  • MN    30 czerwca 2017 - 15:47
Podatek od nieruchomości: Solidarna odpowiedzialność ograniczona
Resort finansów zajął się sprawą solidarnej odpowiedzialności w kontekście podatku rolnego, leśnego i od nieruchomości. (fot. pixabay)

Solidarna odpowiedzialność w podatku od nieruchomości współwłaścicieli nieruchomości zostanie ograniczona.
• W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizacje ustaw o podatkach i opłatach lokalnych, a także o podatku rolnym i podatku leśnym.

• Nowelizacje precyzują kwestie solidarnej odpowiedzialności w podatku w sytuacji, gdy jeden lub kilku współwłaścicieli jest zwolnionych z podatku.

• Podatek będzie naliczany osobom, które nie są z niego zwolnione, w zakresie odpowiadającym ich łącznemu udziałowi w prawie własności lub posiadaniu.

Resort finansów zajął się sprawą solidarnej odpowiedzialności w podatku, gdy współwłaściciel (lub współwłaściciele) nieruchomości jest zwolniony z podatku. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizacje ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, a także ustawy o podatku rolnym i ustawy o podatku leśnym.

Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych w ust. 4 mówi, że jeżeli nieruchomość lub obiekt budowlany stanowi współwłasność lub znajduje się w posiadaniu dwóch lub więcej podmiotów, to stanowi odrębny przedmiot opodatkowania, a obowiązek podatkowy od nieruchomości lub obiektu budowlanego ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach lub posiadaczach.

Czytaj też: Urząd Zamówień Publicznych o centralizacji VAT

Dzięki nowelizacji dodano jednak ustęp 6, który mówi, że zasady odpowiedzialności solidarnej za zobowiązanie podatkowe, o której mowa w ust. 4, nie stosuje się, jeżeli jeden lub kilku współwłaścicieli lub posiadaczy jest zwolnionych od podatku od nieruchomości albo nie podlega temu podatkowi.

W takiej sytuacji obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na współwłaścicielach lub posiadaczach, którzy podlegają podatkowi od nieruchomości oraz nie są zwolnieni od tego podatku, w zakresie odpowiadającym ich łącznemu udziałowi w prawie własności lub posiadaniu.

Czytaj też: Resort finansów będzie uczyć o podatkach i finansach publicznych

Taka sama zmiana dotyczy podatku rolnego i leśnego.

Ustawa, którą opublikowano w Dzienniku Ustaw w czwartek (29 czerwca 2017), wchodzi w życie po upływie 14 dni od jego ogłoszenia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.