PARTNER PORTALU
  • BGK

Podatek od obiektów sportowych będzie mniejszy?

  • PAP    16 kwietnia 2014 - 17:12
Podatek od obiektów sportowych będzie mniejszy?

- Minister sportu Andrzej Biernat powiedział w środę 16 kwietnia w Zakopanem, że będzie pracował nad strukturalnym rozwiązaniem zmniejszenia opodatkowania obiektów sportowych. Jego zdaniem, potrzebna jest inicjatywa poselska, aby zmiany mogły szybko wejść w życie.
Minister wyjaśnił, że aby zmniejszyć opodatkowanie obiektów sportowych, potrzebne są zmiany w zapisach ustaw o sporcie i podatkach. "Chcemy, aby stawka podatku od budowli sportowych była minimalna. Jestem przekonany, że minister finansów zgodzi się na takie ulgi" - powiedział Biernat.

Zdaniem ministra potrzebna jest inicjatywa poselska, aby zmiany mogły szybko wejść w życie. Z inicjatywą o zmianie podatków od budowli sportowych może też wystąpić sejmowa komisja sportu.

Czytaj też:  Województwa będą wspierać sport

"Na świecie nie ma zbyt wielu obiektów sportowych, które przynoszą zyski - to raczej niemożliwe. Obiekty sportowe to budynki, które mają służyć rozwojowi aktywności fizycznej - na to są wydawane publiczne pieniądze i nie liczy się tu stopy zwrotu, natomiast ważna jest funkcja komercyjna takich obiektów, która pozwala wydawać więcej pieniędzy na sport" - mówił minister.

Temat zmiany opodatkowania obiektów sportowych był poruszany podczas ubiegłotygodniowego spotkania gospodarzy miast w Wałczu, gdzie mieszczą się obiekty Centralnego Ośrodka Sportu (COS). Wówczas burmistrz Zakopanego wystąpił z inicjatywą przejęcia COS-ów przez miasta, argumentując to m.in. tym, że COS zalega miastom podatki od nieruchomości. Burmistrz wyjaśnił, że COS będąc w takiej sytuacji nie może inwestować w rozwój obiektów.

Mister Biernat wyjaśnił, że przejęcie obiektów COS przez miasto nie jest możliwe, bo samorząd miejski nie byłby w stanie utrzymywać obiektów i prowadzić statutowej działalności COS, w tym przygotowywania kadry narodowej do udziału w igrzyskach olimpijskich. Zdaniem ministra najlepszym rozwiązaniem dla COS będzie właśnie zmiana opodatkowania, ale będzie się to wiązało z mniejszymi wpływami od podatków do miejskich kas.

Jak wyjaśniła rzeczniczka Ministerstwa Finansów, Centralne Ośrodki Sportu prowadzą działalność gospodarczą, dlatego ich nieruchomości są opodatkowane, a wpływy z tego tytułu trafiają do miast, na terenie których znajdują się dane obiekty.

Rzeczniczka dodała, że wprowadzenie zwolnienia lub preferencyjnej stawki podatku od nieruchomości dla COS-ów wymagałoby wprowadzenia rekompensaty utraconych środków, bądź zmniejszenia zakresu zadań własnych gmin.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.