PARTNER PORTALU
 • BGK

Podatek od piwnicy taki jak od mieszkania

 • Piotr Makowski    7 czerwca 2013 - 09:56
Podatek od piwnicy taki jak od mieszkania

Właściciel piwnicy zapłaci od niej podatek według takiej samej stawki jak od swojego mieszkania.
Lokal i piwnica są traktowane przez prawo jak budynki mieszkalne - tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu.

Podatnik otrzymał decyzję prezydenta Opola, z której wynikało, że ma zapłacić 0,57 zł za 44,59 m2 budynków mieszkalnych, czyli za lokal i przynależną do niego piwnicę. Za mieszkanie chciał zapłacić, a za piwnicę - nie, bo ona jego zdaniem nie jest lokalem.

Przegrał jednak przed samorządowym kolegium odwoławczym w Opolu i w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Opolu. Sędziowie uznali, że piwnica jest jedną z kategorii budynków, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. Piwnica jest pomieszczeniem przynależnym do lokalu mieszkalnego, zatem podlega opodatkowaniu tak jak on, a więc najniższą stawką przewidzianą w art. 5 ust. 1 pkt 1 wspomnianej ustawy.

Podstawę opodatkowania dla nich stanowi ich powierzchnia użytkowa mierzona po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach, z wyjątkiem klatek schodowych oraz szybów dźwigowych. Za kondygnację uważa się również garaże podziemne, piwnice, sutereny i poddasza użytkowe.

Z kolei pomieszczenie przynależne, zgodnie z ustawą o własności lokali, stanowi część składową samodzielnego lokalu, nawet jeśli nie przylega ono bezpośrednio do niego (np. piwnica, strych, komórka czy garaż).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (7)

 • Klemens, 2013-06-21 09:27:42

  Podatek od psa, podatek od kota, czynsz dzierżawny za powierzchnię, dlaczego nie mialoby być podatku od piwnicy. Proponuje podatek od kanarka i od balkonu - konstytucyjnie dopuszczalne! PS. Jak ktoś ma parkę kanarków opodatkować podwójnie.
 • jedynak, 2013-06-19 22:05:40

  starają się i się cieszymy, ale czasami to przybiera obrót nie taki jak powinien
 • Księgowy, 2013-06-19 20:58:37

  Główny księgowy główkuje i z czasem trudno przewidzieć, co jeszcze narodowi zafunduje,bo w budżecie miliardów brakuje,a zadłużenie ogólne kraju dalej w górę procentowo podskakuje.