Podatek od piwnicy taki jak od mieszkania

  • Piotr Makowski
  • 07-06-2013
  • drukuj
Właściciel piwnicy zapłaci od niej podatek według takiej samej stawki jak od swojego mieszkania.
Podatek od piwnicy taki jak od mieszkania

Lokal i piwnica są traktowane przez prawo jak budynki mieszkalne - tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu.

Podatnik otrzymał decyzję prezydenta Opola, z której wynikało, że ma zapłacić 0,57 zł za 44,59 m2 budynków mieszkalnych, czyli za lokal i przynależną do niego piwnicę. Za mieszkanie chciał zapłacić, a za piwnicę - nie, bo ona jego zdaniem nie jest lokalem.

Przegrał jednak przed samorządowym kolegium odwoławczym w Opolu i w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Opolu. Sędziowie uznali, że piwnica jest jedną z kategorii budynków, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. Piwnica jest pomieszczeniem przynależnym do lokalu mieszkalnego, zatem podlega opodatkowaniu tak jak on, a więc najniższą stawką przewidzianą w art. 5 ust. 1 pkt 1 wspomnianej ustawy.

Podstawę opodatkowania dla nich stanowi ich powierzchnia użytkowa mierzona po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach, z wyjątkiem klatek schodowych oraz szybów dźwigowych. Za kondygnację uważa się również garaże podziemne, piwnice, sutereny i poddasza użytkowe.

Z kolei pomieszczenie przynależne, zgodnie z ustawą o własności lokali, stanowi część składową samodzielnego lokalu, nawet jeśli nie przylega ono bezpośrednio do niego (np. piwnica, strych, komórka czy garaż).

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (7)ZOBACZ WSZYSTKIE

Podatek od psa, podatek od kota, czynsz dzierżawny za powierzchnię, dlaczego nie mialoby być podatku od piwnicy. Proponuje podatek od kanarka i od balkonu - konstytucyjnie dopuszczalne! PS. Jak ktoś ma parkę kanarków opodatkować podwójnie.

Klemens, 2013-06-21 09:27:42 odpowiedz

starają się i się cieszymy, ale czasami to przybiera obrót nie taki jak powinien

jedynak, 2013-06-19 22:05:40 odpowiedz

Główny księgowy główkuje i z czasem trudno przewidzieć, co jeszcze narodowi zafunduje,bo w budżecie miliardów brakuje,a zadłużenie ogólne kraju dalej w górę procentowo podskakuje.

Księgowy, 2013-06-19 20:58:37 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU