PARTNER PORTALU
  • BGK

Podatek od wiatraków: Co władze odpowiedziały na petycje samorządowców?

  • WNP.pl    13 stycznia 2017 - 19:01
Podatek od wiatraków: Co władze odpowiedziały na petycje samorządowców?
Począwszy od 2017 roku podstawą do określenia podatku od nieruchomości w przypadku wiatraków powinna być wartość całej inwestycji, (fot. pixabay.com)

Polskie władze uważają, że począwszy od 2017 roku podstawą do określenia podatku od nieruchomości w przypadku wiatraków powinna być wartość całej inwestycji (…). W związku z niedoskonałością prawa zmierzamy w kierunku rozstrzygnięcia kwestii opodatkowania wiatraków na drodze sądowej - mówi Leszek Kuliński, przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej, wójt gminy Kobylnica.
Pod koniec 2016 roku Leszek Kuliński wystąpił do premier Beaty Szydło, prezydenta RP oraz marszałków Sejmu i Senatu z petycjami o wyjaśnienia, jak począwszy od 2017 roku powinny być opodatkowane wiatraki podatkiem od nieruchomości.

- Dotychczas nie otrzymałem odpowiedzi od pana prezydenta RP, od marszałka Sejmu, a otrzymałem odpowiedź od marszałka Senatu i od pani premier Beaty Szydło, w której imieniu odpowiedział pan wicepremier Mateusz Morawiecki, a konkretnie z jego upoważnienia jako ministra rozwoju i finansów pan Wiesław Janczyk, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów - powiedział portalowi WNP.pl wójt gminy Kobylnica.

Z otrzymanych odpowiedzi wynika, że polskie władze uważają, że prawo jest właściwie skonstruowane i że począwszy od 2017 roku podstawą do określenia podatku od nieruchomości w przypadku wiatraków powinna być wartość całej inwestycji, a nie jak do końca 2016 tylko wartość fundamentu i wieży.

- W piśmie, które otrzymałem wczoraj od pana Wiesława Janczyka zawarta jest m.in. taka informacja, że od dnia 16 lipca 2016 elektrownia wiatrowa stanowi w całości obiekt budowlany (budowlę) w rozumieniu ustawy prawo budowlane, w konsekwencji powyższego ustawodawca od dnia 1 stycznia 2017 zmienia zasady opodatkowania elektrowni wiatrowych podatkiem od nieruchomości w zakresie określenia podstawy opodatkowania tym podatkiem, bowiem opodatkowaniu będzie podlegać z tym dniem cała elektrownia wiatrowa - mówi Leszek Kuliński.

Czytaj cały tekst tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • jan, 2017-01-16 08:17:52

    zlikwidować wiatraki - dbajmy WSPÓLNIE o jakość smogu w POLSCE