PARTNER PORTALU
 • BGK

Podatki lokalne, opłaty w miastach w 2016 r.: Gdzie mieszkańców czekają podwyżki?

 • AT    29 grudnia 2015 - 15:57
Podatki lokalne, opłaty w miastach w 2016 r.: Gdzie mieszkańców czekają podwyżki?
Od 1 stycznia 2016 r. w miastach mogą wzrosnąć opłaty i podatki (fot.pixabay.com)

Wraz z nowym rokiem samorządy zazwyczaj zmieniają stawki podatków lokalnych. W których miastach mieszkańcy powinni spodziewać się większych opłat, a gdzie mogą być spokojniejsi o swoje portfele?
Od 1 stycznia 2016 r. w miastach mogą wzrosnąć opłaty za dostarczenie wody, odprowadzanie ścieków czy wywóz śmieci. Nie wszędzie jednak. Wiele samorządów nie zamierza podwyższać podatków, niektóre planują obniżki, a nawet rozważają likwidację poszczególnych opłat.

Wielkopolskie

Mieszkańcy Poznania w nowym roku nie będą musieli płacić miastu opłaty targowej, a właściciele psów zostaną zwolnieni z opłat za posiadanie czworonoga.

Od stycznia wzrosną m.in. stawki za wodę i odprowadzanie ścieków. Bez zmian pozostaną podatki od nieruchomości i podatki od środków transportowych.

W Pile decyzją prezydenta miasta przez kolejny rok opłaty nie ulegną zmianie.

W Koninie nie zmieni się stawka za posiadanie psa. Bez zmian pozostaną także stawki podatku od środków transportu oraz od nieruchomości.

Zmian w opłatach i podatkach nie odczują mieszkańcy Kalisza. W 2016 r. obowiązywać będzie większość stawek podatków i opłat, ustalonych na podstawie uchwał rady miasta z lat poprzednich.

Mazowieckie

W Warszawie w 2016 r. obowiązywać będą stawki podatków lokalnych z 2014 r., a w niektórych przypadkach będą jeszcze niższe. Stołeczni kupcy natomiast odetchną dzięki likwidacji opłaty targowej.

Lubelskie

Od 1 stycznia w Lublinie zniesiona zostanie opłata targowa na terenie całego miasta. Nie wzrośnie podatek od nieruchomości. Nadal będą obowiązywać zwolnienia z podatku od nieruchomości zajętych pod obiekty sportowe oraz żłobki.

Wzrosną natomiast czynsze w mieszkaniach komunalnych oraz ceny biletów komunikacji miejskiej.

Małopolskie

W Krakowie od 1 stycznia wzrosną opłaty za dostarczenie wody i odprowadzanie ścieków. Zmienią się także stawki podatków od środków transportu oraz od nieruchomości.

Lubuskie

Zielona Góra w 2016 r. nie podnosi podatków i opłat lokalnych. Wyjątkiem będzie zmiana stawki podatku od budowli związanych z dostarczaniem i uzdatnianiem wody, odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków komunalnych.

W nowym roku w Gorzowie Wielkopolskim podrożeje jedynie cena wody i odprowadzania ścieków. Większość pozostałych opłat i lokalnych podatków w 2016 r. pozostanie na dotychczasowym poziomie.×
KOMENTARZE (6)

 • jasne, 2016-01-07 17:21:20

  Do zodiakalnyktoś: Tak, teraz to nawet TY możesz zostać współudziałowcem PGE. Dobrze zrobili, jeszcze ścieki, wodę, śmieci, też powinni upublicznić, to jest jedyne co dobrego zrobiło PO, praktycznie całkowicie zlikwidowało komunę z gospodarki, jeszcze tylko zostało górnictwo.
 • CHŁOPO - ROBOTNIK, 2016-01-03 05:33:10

  Może, przestaną budować parki wodne,opery i muzea, oraz inne wydumki dla bogaczy, a zrobią coś dla ludu prostego.
 • zodiakalnyktoś, 2015-12-30 11:08:59

  Do glewes: Szkodę dla Kraju i Ciebie wyrządzali ci, którzy rozsprzedawali Polskę za psi grosz. Dudi nie zdążył jeszcze cokolwiek sprzedać a wkrótce odkupi Polskie Koleje Linowe sprzedane przez POkrętaczy cwaniaczkowi z Luksembyrga. I to będzie właściwe działanie. Jesteś ślepy i głuchy, bo nie widzia...łeś i nie słyszałeś co przez osiem lat wyprawiali POkrętacze a teraz przypinasz łatkę Dudiemu. Chyba jesteś zodiakalnym Baranem.  rozwiń