PARTNER PORTALU
  • BGK

Podatki lokalne w Warszawie w 2016 r. bez zmian

  • AT    22 grudnia 2015 - 15:57
Podatki lokalne w Warszawie w 2016 r. bez zmian

W latach poprzednich stawki podatków od nieruchomości oraz od środków transportowych rosły o określony wskaźnik inflacji. (fot.PTWP)

Rok 2016 r. pod względem finansowym będzie dobry dla mieszkańców Warszawy. W przyszłym roku obowiązywać będą stawki podatków lokalnych z 2014 r., a w niektórych przypadkach będą jeszcze niższe. Stołeczni kupcy natomiast odetchną dzięki likwidacji opłaty targowej.
Od dwóch lat stawki podatków od nieruchomości i środków transportu w Warszawie są na takim samym lub niższym poziomie. Przykładowo za 1 m kw. powierzchni użytkowej mieszkania zapłacimy tyle samo co w 2014 i 2015 roku, czyli 0,74 zł.

- Korzystną zmianę odczują właściciele nieruchomości przeznaczonych na cele związane z działalnością gospodarczą, np. lokali użytkowych. W przyszłym roku za każdy m kw. zapłacą o 17 gr. mniej niż w mijającym roku (tj. 22,86 zł/m kw). Podatek od nieruchomości przeznaczonych na działalność pożytku publicznego wyniesie 7,68 zł za m kw., czyli o 5 gr. mniej niż w 2014 i 2015 r. - informuje urząd miasta w Warszawie.

W 2016 r. za samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony do 5,5 tony włącznie, mieszkańcy zapłacą 545 zł a za autobus z 30 miejscami lub więcej - 1209 zł. Właściciele samochodów dwuletnich lub nowszych mogą liczyć na niższe stawki – podatek podobnie jak w ubiegłym roku wyniesie odpowiednio 490 zł za samochód ciężarowy i 1088 zł za autobus. W stolicy premiowane są ekologiczne środki transportu – za samochód ciężarowy podatek wyniesie 327 zł, a za autobus 725 zł.

- W latach poprzednich stawki podatków od nieruchomości oraz od środków transportowych rosły o określony wskaźnik inflacji. Utrzymanie lub obniżenie stawek drugi rok z rzędu związany jest z deflacją - informuje magistrat.

Lokalni kupcy bez opłat

Od 1 stycznia 2016 r. Warszawa rezygnuje z pobierania opłaty targowej, która w ubiegłym roku stanowiła 0,036 proc. dochodów budżetowych.

- Służy to wsparciu i rozwojowi handlu targowiskowego jako formy działalności rodzinnej i lokalnej. Opłata targowa pobierana jest od wszystkich osób dokonujących sprzedaży na targowiskach znajdujących się poza budynkami. Przykładowe stawki takiej opłaty wynoszą 8 zł za 1 dzień sprzedaży artykułów spożywczych i przemysłowych w pierwszej strefie ze stałego stoiska, a 12 zł z pojazdu do 3,5 ton - wyjaśnia urząd.

Na co przeznaczane są dochody z podatków lokalnych?

Podatek od nieruchomości to znacząca pozycja w budżecie miasta i wynosi ok. 9 proc. dochodów miasta. Razem z podatkiem od środków transportowych trafia do budżetu miasta Warszawy.

- Pieniądze te wracają do mieszkańców Warszawy w postaci lepszych dróg i skrzyżowań, ścieżek rowerowych, nowych autobusów, tramwajów i wagonów metra, szerokiej oferty kulturalnej, edukacyjnej i zdrowotnej, czy zadbanych parków, jednym słowem – lepiej funkcjonującego miasta - podaje magistrat.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.