PARTNER PORTALU
 • BGK

Podejrzani o ukrywanie dochodów wg ministerstwa finansów

 • PAP    13 lipca 2012 - 18:00
Podejrzani o ukrywanie dochodów wg ministerstwa finansów

Wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz ujawnił grupy podatników, które mogą być podejrzane o ukrywanie dochodów. Na liście znaleźli się m.in. kupujący nieruchomości i luksusowe dobra, przedsiębiorcy, inwestorzy giełdowi, ale też bezrobotni i urzędnicy.
Wszystkie wymienione przez wiceministra grupy podatników znalazły się w "Wytycznych dla urzędów kontroli skarbowej i urzędów skarbowych dotyczących postępowania w sprawie przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych". O wytyczne te spytali ministra finansów w interpelacji nr 4891 posłowie Beata Szydło i Przemysław Wipler (PiS).

Parafjanowicz zapewnił, że w żadnym wypadku nie jest to "lista podatników", wobec których planowane jest wszczęcie kontroli.

Czytaj też: Ukryte majątki samorządowców

Wyjaśnił, że chodzi o to, by organy podatkowe i organy kontroli skarbowej jednakowo podchodziły do problemu nieujawnionych źródeł przychodów i współpracowały ze sobą.

Wiceminister poinformował, że wśród osób objętych kontrolą w latach 2010-2011 najliczniejszą grupę osób uchylających się od opodatkowania stanowili podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, w tym z działalności prowadzonej osobiście - były to prawie dwie trzecie skontrolowanych.

- W składanych deklaracjach podatkowych wykazywali stratę lub niskie dochody z prowadzonej działalności gospodarczej lub nie deklarowali żadnych dochodów, a jednocześnie dysponowali znacznymi środkami finansowymi, które były wydatkowane m.in. na inwestycje budowlane, zakup nieruchomości, zakup papierów wartościowych na rynkach finansowych bądź były gromadzone na lokatach bankowych - poinformował Parafianowicz.

W razie wykrycia nieujawnionych źródeł dochodów podatnik musi zapłacić podatek według stawki 75 proc. dochodu. Oprócz tego musi zapłacić odsetki na zwłokę. Grozi mu także kara z kodeksu karnego skarbowego. Obecnie najwyższa kara grzywny to 14 milionów 400 tysięcy złotych, ale sąd może też wymierzyć karę pozbawienia wolności.

Kontrolerzy ustalają wysokość przychodów z nieujawnionych źródeł, porównując wydatki podatnika z jego przychodami. Biorą przy tym pod uwagę poniesione przez podatnika w danym roku podatkowym wydatki i wartości zgromadzonego w tym roku mienia. Jeżeli nie znajdują one pokrycia w bieżących dochodach, np. w zarobkach, i w mieniu zgromadzonym wcześniej, to wszczynają postępowanie.

Grupy najbardziej podejrzane o ukrywanie dochodów wg MF:

- osoby kupujące nieruchomości o znacznej wartości na terenie całego kraju, a także poza granicami Polski

- osoby kupujące rzeczy ruchome o znacznej wartości oraz luksusowe usługi (np. wycieczki zagraniczne)

- osoby kupujące dobra luksusowe: jachty, łodzie motorowe, drogie samochody, samoloty, drogi sprzęt elektroniczny, antyki, dzieła sztuki, wyroby jubilerskie, wyposażenie wnętrz itp.

- inwestorzy giełdowi

- osoby posiadające znaczne lokaty bankowe oraz posiadające rachunki w wielu bankach

- osoby kupujące znaczne ilości udziałów lub akcji w spółkach prawa handlowego

- właściciele nowo powstałych firm, ze szczególnym uwzględnieniem osób młodych - w kręgu zainteresowania znajdują się osoby likwidujące firmy po krótkim okresie ich działania, a następnie zakładające nowe podmioty działające w tej samej lub pokrewnej branży

REKLAMA
×
KOMENTARZE (5)

 • sztygar, 2012-07-15 10:05:23

  Nie zapomnijcie o członkach komisji przetargowych na kopalniach.
 • Witek, 2012-07-14 12:39:36

  ministerstwo dopiero teraz się obudziło? ciekawe a przez ponad 20 lat tkwiło w letargu - ciekawe co to za nowa choroba...?powinni to jak najszybciej zdiagnozować
 • TEKO, 2012-07-13 21:58:29

  Nigdy tego nie można zostawić!