PARTNER PORTALU
  • BGK

Podkarpaccy samorządowcy zaniepokojeni przetargiem na śmigłowce

  • bad    14 listopada 2014 - 16:41
Podkarpaccy samorządowcy zaniepokojeni przetargiem na śmigłowce

Podczas ostatniej sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego radni jednogłośnie przyjęli stanowisko w sprawie trwającego właśnie przetargu na dostawę śmigłowców dla polskiej armii. W przetargu biorą udział dwie firmy z Doliny Lotniczej w tym jedna z Podkarpacia – PZL Mielec.
Chodzi o 70 śmigłowców, na które polska armia chce wydać 11 mld złotych. W przetargu trzy podmioty: konsorcjum: Airbus Helicopters i Heli Invest Sp. z o.o. oferujące śmigłowiec EC-725 Caracal; Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego PZL Świdnik proponująca maszynę AW149; i konsorcjum: Sikorsky International, Sikorsky Aircraft Corporation i Polskie Zakłady Lotnicze ze śmigłowcem Black Hawk.

Przypomnijmy, że niedawno firma Sikorsky zgłosiła zastrzeżenia co do przebiegu postępowania. Zdaniem Amerykanów tylko jeden z oferentów może spełnić warunki przetargu. Wywołało to zaniepokojenie w wielu firmach związanych z mieleckimi PZL. Uczestnicy debaty zorganizowanej przez "Solidarność" z udziałem marszałka województwa Władysława Ortyla opracowali i wspólnie podpisali deklarację.

Czytaj też: W Lublinie ruszy produkcja części do śmigłowców

Związkowcy i przedstawiciele samorządowców apelują w niej do Ministerstwa Obrony Narodowej o ustalenie takich samych warunków dla wszystkich trzech możliwych oferentów. Deklaracja ta podpisana przez samorządowców i związkowców "Solidarności" trafi do wszystkich biur parlamentarzystów z naszego region.

Ponadto stanowisko przyjęli radni Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

- Od ponad 75 lat przemysł lotniczy i obronny jest dla Województwa Podkarpackiego kluczowym sektorem gospodarki, dającym zatrudnienie dziesiątkom tysięcy mieszkańców regionu, od Mielca i Stalowej Woli, przez Rzeszów, aż po Krosno. Przeszło dekadę funkcjonuje klaster Dolina Lotnicza, skupiający dziś prawie 130 firm i instytucji naukowych, które stanowią koło zamachowe gospodarki naszego województwa - czytamy w oświadczeniu.

W trosce o dalszy dynamiczny rozwój Doliny Lotniczej i pełne wykorzystanie istniejącego już potencjału, Sejmik Województwa Podkarpackiego apeluje do wszystkich organów władz państwowych uczestniczących lub mających wpływ na proces wyboru nowego śmigłowca wielozadaniowego dla polskiej armii o zapewnienie jego pełnej transparentności i równych szans dla wszystkich oferentów startującym w postępowaniu przetargowym.

Czytaj też: Airbus Helicopters uruchomi w Łodzi swój zakład produkcyjny?

Samorządowcy piszą, że wartość zamówienia szacowana na kilka miliardów dolarów, a także strategiczne znaczenie wyniku przetargu dla potencjału obronnego Polski uzasadniają konieczność zwrócenia szczególnej uwagi na zastosowany tryb, zasady i kryteria selekcji. Obok spełnienia wymagań stawianych przez armię, niezwykle istotne jest uwzględnienie dotychczasowego dorobku konkurujących firm, a zwłaszcza ich wkładu w tworzenie nowych miejsc pracy w regionie, działalność badawczo-rozwojową i edukację. W ocenie Sejmiku Województwa Podkarpackiego wartość dodana wynikająca z zaangażowania na rzecz lokalnej społeczności jest w przypadku Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu zdecydowanie najwyższa spośród rywalizujących przedsiębiorstw i powinna mieć wpływ na całościową ocenę przedstawionej oferty.

- Mając na uwadze powyższe, Sejmik Województwa Podkarpackiego wyraża nadzieję, że Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej jako zwierzchnik Sił Zbrojnych RP obejmie szczególnym nadzorem dalszy przebieg procesu przetargowego i stanie na straży jego bezstronności, w trosce o bezpieczeństwo kraju, przyszłość polskiej branży lotniczej i uszanowanie jej dziedzictwa - apelują radni.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.