PARTNER PORTALU
  • BGK

Podkarpacie ma 1,1 mld zł w budżecie na 2016 rok

  • PAP/JL    29 grudnia 2015 - 07:07
Podkarpacie ma 1,1 mld zł w budżecie na 2016 rok

Woj. podkarpackie planuje, że w 2016 r. jego dochody wyniosą 768 mln zł, a wydatki 696 mln zł. Fot. Pixabay.com

Sejmik woj. podkarpackiego przyjął 28 grudnia wieczorem budżet regionu na 2016 r. Dochody wyniosą 768 mln zł, a wydatki 696 mln zł.
Nadwyżka zostanie przeznaczona m.in. na spłatę kredytów zaciągniętych w latach poprzednich.

– Budżet jest mniejszy, bo nie ma jeszcze wprowadzonych wszystkich zadań związanych m.in. z regionalnym programem operacyjnym, programem rozwoju transportu czy dotyczących ochrony zdrowia – mówi marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl.

Marszałek zapowiedział, że wraz z wprowadzaniem tych zadań budżet będzie nowelizowany.

– Myślę, że dojdziemy do jednego miliarda zł. Przypomnę, że w 2010 r. budżet też był w granicach 700 mln zł – informuje marszałek Władysław Ortyl.

Najwięcej – blisko 300 mln zł – trafi w 2016 r. na inwestycje drogowe. Ok. 50 mln zł zostanie wydane na ochronę zdrowia. W budżecie zaplanowano także pieniądze na 37 inwestycji dofinansowywanych z funduszy unijnych.

Wynosząca prawie 72 mln zł nadwyżka budżetowa pójdzie na spłatę zadłużenia. Na koniec 2016 r. zadłużenie województwa ma wynieść 285 mln zł. W przyszłym roku zarząd nie planuje zaciągać kredytu.

Za przyjęciem budżetu głosowali radni Prawa i Sprawiedliwości. Ugrupowanie to rządzi w samorządzie wojewódzkim. Z kolei przeciw byli radni Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Przewodnicząca klubu radnych PO Teresa Kubas-Hul zapowiadała, że jej klub nie poprze budżetu. Jednym z powodów tej decyzji było odrzucenie wniosków zaproponowanych przez radnych PO.

– My jako radni nic nie mamy do powiedzenia. Nie jesteśmy w stanie poprzeć tego budżetu, bo jest bardzo słaby – zauważyła Teresa Kubas-Hul.

Podobnie argumentował przedstawiciel drugiego opozycyjnego klubu w sejmiku – PSL – Władysław Stępień. – Mówić możemy, ale nasze wnioski nie są uwzględniane – zaznaczył.

W trakcie sesji sejmiku ślubowanie złożył nowy radny. Został nim były wójt Markowej k. Łańcuta Zbigniew Kuźniar z PiS. Mandat objął po Ewie Leniart, która została wojewodą podkarpackim.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.