PARTNER PORTALU
  • BGK

Podkarpackie miasta zwalniają z podatków

  • PAP/JL    30 grudnia 2015 - 08:40
Podkarpackie miasta zwalniają z podatków
W Rzeszowie obniżone zostaną wszystkie stawki podatku od środków transportowych. Fot. Pixabay.com

W 2016 roku kilka największych miast Podkarpacia wprowadza na pięć lat zwolnienia z podatku od nieruchomości i środków transportowych dla niektórych firm.
Firmy zaczynające działalność lub wdrażające nową produkcję zostaną od 2016 roku na pięć lat zwolnione z podatku od nieruchomości i środków transportu.

Podobnie będzie w Tarnobrzegu – zwolnieniu na pięć lat będą podlegały grunty, budynki związane z nowymi inwestycjami, których koszt wynosi co najmniej 500 tys. zł. Zwolnienie nie dotyczyć będzie jednak firm związanych z działalnością handlową, instytucji finansowych czy stacji paliw.

Nowi inwestorzy będą też zwolnieni w tym mieście z podatku od środków transportowych przez pierwsze pięć lat funkcjonowania.

– Warunki zwolnień są przejrzyste i łatwe do spełnienia, co przekłada się na duże zainteresowanie przedsiębiorców inwestycjami w Tarnobrzegu i w niedługim czasie zaowocuje utworzeniem nowych miejsc pracy – ocenia rzeczniczka Urzędu Miasta Tarnobrzega Joanna Lewicka.

Przypomina, że w Tarnobrzegu nowi przedsiębiorcy otrzymują bezzwrotną dotację w wysokości od 50 do 70 proc. (zależnie od wielkości przedsiębiorstwa) kosztów uruchomienia działalności. To najwyższa z możliwych w Polsce pomoc, jaką mogą uzyskać nowi inwestorzy.

Z kolei w Przemyślu przedsiębiorcy podejmujący nowe inwestycje na terenie miasta zostaną zwolnieni z podatku od nieruchomości na 5 lat – pod warunkiem nakładów finansowych w wysokości 1,2 mln zł na nową inwestycję lub utworzenia co najmniej 30 miejsc pracy. Uchwała będzie obowiązywać od początku przyszłego roku do końca 2020 r.

Nowością jest zastosowanie uchwały do działalności handlowej z zawężeniem do obiektów handlowych o powierzchni nie przekraczającej 150 mkw. Ma to na celu wsparcie małych, lokalnych przedsiębiorców. Został też wydłużony maksymalny czas udzielenia zwolnienia.

W Rzeszowie i Tarnobrzegu obniżone zostaną wszystkie stawki podatku od środków transportowych. W Rzeszowie np. od małej ciężarówki, której masa nie przekracza 5,5 tony, od stycznia 2016 r. trzeba będzie zapłacić roczny podatek w wysokości 804 zł, czyli o 12 zł mniej niż w 2015 roku.

Bardziej obniży się stawka tego podatku w Tarnobrzegu, gdzie za małą ciężarówkę od 3,5 do 5,5, tony od stycznia trzeba będzie zapłacić 678 zł – dotychczas było to 728 zł.

W Tarnobrzegu najbardziej zostały obniżone stawki od autobusów – o 20 proc. W Przemyślu stawki podatku od środków transportu pozostają na stałym poziomie od 2013 r.

Rzeszów obniżył o 22 gr stawkę podatku od nieruchomości za metr powierzchni związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej; od 2016 r. będzie to kwota 22,86 zł za metr kw.

Również za lokale, gdzie prowadzona jest działalność związana ze świadczeniem usług zdrowotnych, od stycznia trzeba będzie zapłacić w Rzeszowie o 5 gr mniej – było 4,70 zł, a będzie 4,65 zł. W ramach tych podatków największą obniżkę przygotował jednak Przemyśl. Dotychczas za metr kwadratowy powierzchni lokalu, gdzie prowadzona jest działalność związana ze świadczeniem usług zdrowotnych, płacono tyle co w Rzeszowie – 4,70 zł, a od Nowego Roku stawka wyniesie zaledwie 1 zł.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.