PARTNER PORTALU
  • BGK

Podkarpackie nie wywinie się karze UOKiK

  • PAP    14 października 2011 - 16:51
Podkarpackie nie wywinie się karze UOKiK

Samorząd Podkarpacia musi zapłacić 70 tys. zł kary, nałożonej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za niezgłoszenie zamiaru koncentracji. Wyrok sądu antymonopolowego w tej sprawie podtrzymał Sąd Apelacyjny - podał w piątek UOKiK.
Wyrok dotyczy decyzji z czerwca z czerwca 2009 r. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów stwierdził wówczas, że Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze oraz samorząd województwa podkarpackiego utworzyły spółkę Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka bez zgody Urzędu. Fakt ten zgłoszono do organu antymonopolowego już po utworzeniu tej spółki. Tymczasem - jak podkreśla urząd - zgodnie z prawem zgłoszeniu podlega zamiar, czyli to, co dopiero ma nastąpić.

Czytaj też: Kara dla woj. podkarpackiego

Kary w wysokości po 70 tys. zł zostały nałożone na obu uczestników koncentracji. Porty Lotnicze wpłaciły już pieniądze do budżetu państwa, natomiast województwo Podkarpackie odwołało się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W listopadzie 2010 r. SOKiK potwierdził decyzję Urzędu, samorząd odwołał się do Sądu Apelacyjnego, który apelację oddalił w czwartek. Decyzja zatem jest już prawomocna.

UOKiK przypomniał, że opracował i udostępnił specjalne wyjaśnienia w sprawie kryteriów i procedury zgłaszania zamiaru koncentracji. Dokument przedstawia interpretację przepisów stosowanych przez UOKiK oraz sposób prowadzenia postępowań w sprawie kontroli koncentracji.

Obowiązek zgłoszenia zamiaru koncentracji dotyczy wszystkich przedsiębiorców, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce. Za przeprowadzenie koncentracji bez zgody UOKiK grozi sankcja finansowa w wysokości do 10 proc. przychodu w roku poprzedzającym wydanie decyzji - przypomina UOKiK. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.