PARTNER PORTALU
  • BGK

Podkarpackie: Radni przyjęli budżet województwa

  • PAP/JS    29 grudnia 2016 - 20:17
Podkarpackie: Radni przyjęli budżet województwa
Marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl podkreślił w dyskusji poprzedzającej głosowanie, że budżet jest "wysoce dynamiczny w porównaniu do budżetu z lat ubiegłych". (fot. PTWP)

• Dochody w wysokości ponad 1,2 mld zł, wydatki na poziomie ponad 1,3 mld zł i deficyt w kwocie 62 mln zł - to najważniejsze założenia budżetu woj. podkarpackiego, który został przyjęty w trakcie sesji sejmiku.
• Za przyjęciem budżetu zagłosowało 21 radnych, 9 było przeciwnych, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.
W 33-osobowym sejmiku woj. podkarpackiego klub radnych PiS ma większość, liczy bowiem 19 radnych. Natomiast do klubu PSL należy 8 osób, a do klubu PO 4 radnych. Dwoje radnych nie należy do żadnego klubu.

Marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl podkreślił w dyskusji poprzedzającej głosowanie, że budżet jest "wysoce dynamiczny w porównaniu do budżetu z lat ubiegłych".

"Myślę, że taki budżet jest budżetem dobrym i bardzo dobrym pod względem inwestycyjnym" - dodał.

Ortyl zaznaczył, że w trakcie przyszłego roku zarząd będzie dążył do zwiększenia budżetu o środki własne. Marszałek zapowiedział również, że wnioski radnych zgłoszone w trakcie debaty budżetowej, dotyczące m.in. budowy chodników przy drogach wojewódzkich czy zwiększenia pieniędzy na ochronę zabytków będą ponownie analizowane w 2017 r. "W miarę posiadanych środków będziemy je realizować" - zadeklarował Ortyl.

Radni w sumie zgłosili 19 poprawek, które zostały odrzucone. Wśród poprawek do budżetu, zgłoszonych przez radnych Platformy Obywatelskiej, znalazło się m.in. 5 mln zł na wojewódzki budżet obywatelski.

Przewodnicząca klubu radnych PO Teresa Kubas-Hul, mówiąc o tej poprawce, przypomniała, że marszałek Ortyl deklarował, że budżet obywatelski zostanie wprowadzony.

Ortyl odpowiedział, że budżet obywatelski sprawdza się przede wszystkim na poziomie gmin. "Nie jestem przeciwny takiemu rozwiązaniu, ale powinniśmy wypracować dobre mechanizmy funkcjonowania takiego budżetu" - dodał.

Inne wnioski zgłoszone przez PO do budżetu dotyczyły m.in. zarezerwowania miliona zł na program aktywizacji gospodarczej regionu wzdłuż ścieżek rowerowych, dwóch milionów na Program Rozwoju Bieszczad, miliona zł na rewitalizację zespołu pałacowo-parkowego w Julinie, ośmiu mln zł na budowę centrum lekkoatletycznego w Rzeszowie.

Przewodniczący klubu radnych PiS w sejmiku Wojciech Zając podkreślił, że budżet jest bardzo dobry. "Cieszy nas szczególnie rozmach inwestycyjny i to, co dla naszego środowiska jest szczególnie ważne, że budżet zakłada zrównoważony rozwój całego regionu" - zaznaczył Zając.

Szef klubu radnych PSL Wiesław Lada po kilkugodzinnej dyskusji zaapelował o szybkie głosowanie, bo - jak zaznaczył - "wynik jest z góry wiadomy".

W przyjętym w czwartek budżecie deficyt zaplanowano na poziomie 62 mln zł, finansowany będzie wolnymi środkami po rozliczeniu roku 2015 w kwocie 7 mln zł i kredytem długoterminowym w wysokości 55 mln zł.

Na inwestycje jednoroczne w budżecie zapisano kwotę 54,7 mln zł. Wśród najważniejszych są m.in. zakup akcji i udziałów dwóch uzdrowisk w Rymanowie i Horyńcu (8,6 mln zł), rozbudowa dróg wojewódzkich, przebudowa mostów, budowa chodników (11 mln zł), natomiast na zadania z zakresu ochrony zdrowia przeznaczonych zostanie 6,2 mln zł.

Na wkład własny do projektów, które będą dofinansowane m.in. z funduszy unijnych, zabezpieczono kwotę 15 mln zł.

W przyjętej też w czwartek Wieloletniej Prognozie Finansowej (WPF) województwa podkarpackiego na lata 2017-2030 na inwestycje zapisano prawie 679 mln zł. Wśród inwestycji ujętych WPF jest m.in.: zakup taboru kolejowego do wykonywania przewozów pasażerskich na kwotę 183,5 mln zł, z tej kwoty w 2017 r. wydanych zostanie 126,5 mln zł.

Z kolei na Podkarpacki System Informacji Przestrzennej (PSIP) do 2030 r. wydanych ma zostać 149 mln zł, z czego w przyszłym roku będzie to ponad 100 mln zł.

Budowa obwodnicy Strzyżowa w ciągu drogi wojewódzkiej nr 988 kosztować ma w sumie 145 mln zł, w 2017 r. wydanych zostanie na przygotowanie tej inwestycji ponad 14 mln zł. Natomiast na obwodnicę Dynowa w ciągu drogi wojewódzkiej nr 835 Lublin-Przeworsk-Grabownica Starzeńska zapisano kwotę 40 mln zł, z tej sumy w 2017 r. wydanych będzie 18 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.