PARTNER PORTALU
  • BGK

Podlaska PO chce, by Białystok został metropolią

  • bad/PAP    11 października 2015 - 15:53
Podlaska PO chce, by Białystok został metropolią
Białystok będzie metropolią? Fot. wikipedia

Białystok metropolią - to hasło programu Platformy Obywatelskiej dla tego miasta, który w niedzielę przedstawili kandydaci PO z Podlaskiego do Sejmu i Senatu. Dzięki utworzeniu metropolii na jej obszarze ma m.in. powstać więcej miejsc pracy i inwestycji.
Na piątkowym, ostatnim posiedzeniu tej kadencji Sejmu przegłosowano ustawę metropolitalną. Jak mówił w niedzielę na konferencji prasowej szef podlaskiej PO i lider podlaskiej listy do Sejmu, poseł Robert Tyszkiewicz, to najważniejsza i oczekiwana ustawa przyjęta przez Sejm. Dodał, że są "zasadniczo" dwa wymogi powołania metropolii: 500 tys. mieszkańców i wola samorządów, by taką metropolię powołać.

Tyszkiewicz mówił, że własnie utworzenie metropolii jest planem PO na kolejny "skok cywilizacyjny" Białegostoku. "Metropolia Białostocka to jest wizja Platformy Obywatelskiej rozwoju i naszego miasta, i gmin, i powiatów leżących wokół. To wielka szansa na to, byśmy poczuli kolejny krok rozwojowy" - powiedział.

Szef podlaskiej PO mówił, że od 2008 roku działa Białostocki Obszar Metropolitalny jako "przestrzeń współpracy samorządów", który liczebnie przekracza 500 tys. mieszkańców. "Jesteśmy w jakiś sposób przygotowani, by z tym projektem startować" - dodał.

Metropolia to więcej miejsc pracy i inwestycji

W ocenie Tyszkiewicza powstanie metropolii to więcej miejsc pracy i więcej inwestycji, ale też lepsza komunikacja i - jak to nazwał - "wyższy standard życia". "Zobowiązanie Platformy jest następujące: w następnej kadencji doprowadzimy do powołania przez Radę Ministrów Metropolii Białystok, będziemy pracować na rzecz tego, by rozwijała się ona w jeszcze szybszym tempie niż dziś rozwija się Białystok i obszary wokół niego położone" - dodał.

Obecny na konferencji prasowej kandydat PO do Senatu, wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno mówił, że w Regionalnym Programie Operacyjnym są wyodrębnione fundusze dla Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego, czyli - jak wyjaśnił - "to co określamy mianem metropolii białostockiej". Dodał, że w ramach środków unijnych przeznaczonych na metropolię, będzie można zrealizować m.in. jeden wspólny bilet autobusowy obowiązujący w całej metropolii czy wspólne tereny inwestycyjne.

W programie PO dla Białegostoku znalazły się zobowiązania, by "świetnie skomunikować metropolię z resztą kraju" przez m.in. dokończenie budowy S8 z Warszawy do Białegostoku, S19 z Lublina do Kuźnicy Białostockiej, ma być też kontynuowany program budowy dróg lokalnych tzw. schetynówek. Rozwój komunikacyjny PO widzi też w budowie odcinka Rail Baltica na trasie Białystok-Suwałki-Trakiszki oraz budowę Wschodniej Magistrali Kolejowej, która ma przebiegać przez Białystok. PO wesprze też budowę lotniska lokalnego na Krywlanach (ponad rok temu władze województwa podlaskiego zrezygnowały z budowy lotniska regionalnego).

W programie oprócz, inwestycji komunikacyjnych, znalazły się też zapowiedzi wsparcia inwestycji kulturalnych i sportowych w Białymstoku jak budowa hali widowiskowo-sportowej, Muzeum Pamięci Sybiru oraz nowej siedziby Galerii Arsenał.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.