PARTNER PORTALU
  • BGK

Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich, oszustwo przy budowie drogi

  • PAP    5 maja 2015 - 16:22
Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich, oszustwo przy budowie drogi
Prokuratura Apelacyjna w Białymstoku wszczęła śledztwo w sprawie oszustwa na ponad 3,7 mln zł na szkodę Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich (fot. flickr)

Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich przelał pieniądze na konto podane przez oszustów jako konto spółki - wykonawcy jednej z dróg w regionie. Prokuratura wszczęła śledztwo.
"Zarząd dróg wojewódzkich został wprowadzony w błąd. Wskazano mu, że zmienił się rachunek bankowy do operacji bieżących wykonawcy i że należy wpłacać pieniądze na inny rachunek, niż dotąd. Okazało się, że jest to informacja fałszywa" - poinformował we wtorek (5 maja) rzecznik prokuratury Janusz Kordulski.

Śledczy na razie nie podają więcej szczegółów postępowania. Wiadomo, że zostało wszczęte 24 kwietnia.

Urszula Arter z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku powiedziała PAP, że gdy tylko sprawa wyszła na jaw, została zawiadomiona policja. Pracownik, który przelał pieniądze na konto oszusta został zwolniony z pracy w trybie dyscyplinarnym - dodała Arter. Odmówiła podania szczegółów sprawy. Powiedziała jedynie, że zarząd dróg "padł ofiarą oszustwa internetowego".

Marszałek województwa podlaskiego Mieczysław Baszko powiedział we wtorek dziennikarzom, że zwrócił uwagę dyrektorom jednostek podległych samorządowi, by bardzo dokładnie sprawdzana była wiarygodność drugiej strony transakcji, gdy wchodzi w grę przelew pieniędzy.

"To jest przestroga dla nas" - dodał Baszko. Powiedział też, że w najbliższy piątek planowane jest kolejne szkolenie na ten temat. Dodał, że zdarza się, iż prawdziwi kontrahenci zmieniają numery kont w trakcie realizacji inwestycji. "Ale musi być najpierw potwierdzony numer umowy i jak jest zmiana konta - to aneks do umowy. Analiza musi być szczegółowa" - podkreślił marszałek województwa.

Baszko uważa, że proceder tego typu oszustw będzie nasilał się, mówi że zna takie przypadki z innych województw.

Dodał, że płatność na rzecz wykonawcy inwestycji trzeba było pokryć z budżetu województwa. Zwiększą one deficyt budżetu województwa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • podsłuchiwacz, 2015-05-13 11:02:46

    Oto jak POkrętacze, "gospodarują" pieniędzmi podatnika. A przekręt w Białymstoku, odbył się na pewno, nie bez "cichej" współpracy odpowiedniego urzędnika Zarządu Dróg Wojewódzkich z oszustami, których należy szukać wśród odpowiednich osób-pracowników wykonawcy, któremu te pieniąd...ze się należały. Pieniądze, zapewne przelano na prywatne konto jednego z właścicieli firmy lub jej zarządu znajdujące się w ciepłych krajach. A ponadto, wygląda na to, że Zarząd Dróg w Białymstoku posiada źle zabezpieczony komputer, którym dokonywano przelewy elektroniczne, czyli na pirackim oprogramowaniu. Łącznie, to skandal, tak "gospodarować" milionami, za stratę których nie może odpowiadać zwykły pracownik, jako kozioł ofiarny a najpierw dyrektor Zarządu Dróg w Białymstoku wraz z głównym księgowym. Ciekawe, co z tym skandalem, zrobi Prokurator.  rozwiń