PARTNER PORTALU
  • BGK

Podlaskia gmina Szumowo chce zmienić nazwy ulic nadane przez wojewodę

  • PAP/rs    19 lutego 2018 - 17:31
Podlaskia gmina Szumowo chce zmienić nazwy ulic nadane przez wojewodę
Gmina Szumowo chce zmienić nazwy ulic, nadane zarządzeniami zastępczymi przez wojewodą w związku z tzw. ustawą dekomunizacyjną. (Fot. Shutterstock.com)

Gmina Szumowo chce zmienić nazwy ulic, nadane zarządzeniami zastępczymi przez wojewodą w związku z tzw. ustawą dekomunizacyjną. Radni zobowiązali do tego wójta. Chcą, by patronów ulic - żołnierzy podziemia niepodległościowego - zastąpiły nazwy "neutralne".
  • Radni gminy Szumowo przyjęli oświadczenie dotyczące zarządzeń zastępczych wojewody podlaskiego. Zdecydowali, że nie będą skarżyć tych zarządzeń na drodze administracyjnej, ale jednocześnie zobowiązali wójta do przygotowania projektów uchwał o zmianie nazw ulic.
  • - Na nazwy neutralne, niebudzące kontrowersji w środowisku lokalnym, po wcześniejszych konsultacjach z mieszkańcami Szumowa, których zmiany dotyczą - napisali radni w oświadczeniu.
  • Rada zaznaczyła, że nada ulicom takie "własne neutralne nazwy" po uzyskaniu uprzedniej zgody IPN i wojewody (wymaga tego grudniowa nowelizacja ustawy dekomunizacyjnej).

Przed miesiącem wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski zmienił nazwy dwóch ulic w Szumowie oraz po jednej w Białymstoku, Wiźnie i Zambrowie. Mówił wtedy dziennikarzom, że podejmując decyzję o nowych patronach ulic, chciał, by upamiętnione zostały osoby zasłużone dla walk o wolność kraju, w tym takie, które są znane jedynie lokalnie.

W Szumowie ulica XXX-lecia zmieniła nazwę na sierż. podchorążego Zygmunta Przeździeckiego - uczestnika wojny obronnej we wrześniu 1939 roku, potem partyzanta. W czerwcu 1944 roku Przeździecki brał udział w akcji odbicia 400 więźniów w Łomży, kilka dni później poległ w bitwie żołnierzy podziemia z wojskami niemieckimi w okolicach Czerwonego Boru.

W tym samym mieście dotychczasowa ulica im. Bolesława Podedwornego zmieniła nazwę na kapitana Antoniego Kozłowskiego. W uzasadnieniu zarządzenia przywołano stanowisko IPN o tym, że Podedworny był po II wojnie światowej "wysokim funkcjonariuszem komunistycznego państwa i działaczem satelickiego wobec komunistycznej partii Stronnictwa Ludowego i Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego".

- Członkiem PZPR nie był, ale funkcjonował w strukturach władzy komunistycznej na bardzo istotnych stanowiskach - mówił wtedy wojewoda Paszkowski.

Gminy prześcigają się w pomysłach, jak obejść ustawę dekomunizacyjną. I tak np. Kruczkowskiego staje się ulicą Kruczą, a Jana Krasickiego zmienia się na Ignacego Krasickiego. Nie wszystkie pomysły udaje się jednak przepchnąć przez nadzory wojewodów. Czytaj: Samorządy prześcigają się w pomysłach na ominięcie ustawy dekomunizacyjnej

Nowy patron, kpt. Antoni Kozłowski, to żołnierz miejscowego podziemia niepodległościowego. W uzasadnieniu zarządzenia przywołano m.in. akcję z czerwca 1944 roku, gdy oddział Akcji Specjalnej NSZ pod dowództwem kapitana Kozłowskiego odbił z rąk niemieckich 30 osób w akcji pod Cydzynem oraz uwolnienie więźniów w Łomży. Podobnie jak Zygmunt Przeździecki, Kozłowski również poległ w bitwie partyzantów z Niemcami w okolicach Czerwonego Boru.

- Mieszkańcy nie są zadowoleni z tych zmian (nazw ulic - PAP). Tym bardziej, że osoby, które zostały nam narzucone, nieznane są tu nikomu. Pan wojewoda twierdził, że to są lokalni bohaterowie. Przyznam, że nie są znani tutaj - powiedział wójt Szumowa Jarosław Cukierman.

- Uważam, że nie powinniśmy popadać ze skrajności w skrajność, a ustawa dekomunizacyjna przynosi więcej szkody niż pożytku. Bo to my, wójtowie, bierzemy na swoje barki decyzje, powiem szczerze - nie do końca uzasadnione i nie do końca mądre - dodał.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.