Podlaskie lotnisko trafia do sądu

10 września Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku rozpozna tę sprawę referendum dotyczącego budowy regionalnego lotniska w Podlaskiem.
Podlaskie lotnisko trafia do sądu
Zarząd województwa podlaskiego nie jest przeciw budowie lotniska, ale przeciwko takiej inwestycji, która będzie trudna do sfinansowania. Fot. Mat. prasowe

Rozstrzygnie on, jakie znaczenie ma to, że sejmik nie dotrzymał terminu podjęcia uchwały, którą wniosek o takie referendum odrzucił.

Już raz ten sąd zajmował się nią na początku roku i wówczas skargę inicjatorów tego referendum oddalił. Wyrok został jednak zaskarżony do NSA, a ten w lipcu uznał, że przekroczenie przez sejmik 30-dniowego terminu na rozpatrzenie wniosku było niedopuszczalne, a w tej sytuacji podjęta po tym terminie uchwała o odrzuceniu wniosku o referendum – bezprzedmiotowa.

Czytaj też: 505 mln zł ma kosztować podlaskie lotnisko

Wydał więc postanowienie o uchyleniu tego wyroku i przekazaniu sprawy do ponownego rozpoznania sądowi administracyjnemu w Białymstoku. Inicjatorzy referendum komentowali wówczas, że taka decyzja NSA oznacza, że przeprowadzenie referendum w sprawie budowy regionalnego portu lotniczego w województwie podlaskim „nadal jest możliwe”.

Pomysł referendum pojawił się w ubiegłym roku. Jego inicjatorzy zebrali pod stosownym wnioskiem blisko 70 tys. podpisów, z czego blisko 63 tys. podpisów było ważnych. Pod koniec września 2014 roku, przed wyborami samorządowymi wniosek trafił do władz samorządowych województwa.

22 grudnia, głosami radnych koalicji PSL-PO, wniosek o takie referendum został przez sejmik odrzucony.

Marszałek województwa Mieczysław Baszko argumentował przed tym głosowaniem, że przeprowadzenie referendum to niepotrzebne wydawanie pieniędzy (padła kwota 3 mln zł).

Mówił też wówczas, że wynik referendum w takiej sprawie nie mógłby mieć charakteru wiążącego, a jedynie opiniodawczy lub konsultacyjny, bo decyzja o budowie lotniska nie mieści się w zadaniach i kompetencjach samorządu. Chodzi o to, że może on jedynie wnioskować o to do Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Baszko podkreślał, że zarząd województwa nie jest przeciw budowie lotniska, ale przeciwko takiej inwestycji, która będzie trudna do sfinansowania, a potem do utrzymania przez samorząd w sytuacji, gdy UE nie chce dofinansowywać takich projektów.

Wcześniej właśnie z powodów finansowych zarząd województwa poprzedniej kadencji, choć przez długi czas szukał dogodnej lokalizacji, ostatecznie na początku 2014 roku z budowy lotniska zrezygnował.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU