PARTNER PORTALU
  • BGK

Podlaskie. Pat w sprawie emisji obligacji. Skąd pieniądze na pokrycie deficytu?

  • PAP/KDS    26 lutego 2018 - 18:05
Podlaskie. Pat w sprawie emisji obligacji. Skąd pieniądze na pokrycie deficytu?
Radni sejmiku województwa podlaskiego nie wyrazili zgodny na emisję obligacji. (fot.www.wrotapodlasia.pl)

Radni sejmiku województwa podlaskiego nie wyrazili zgody na emisję obligacji w kwocie 150 mln zł. W ten sposób m.in. planowano sfinansować deficyt w budżecie na ten rok.
  • Podczas poniedziałkowej (26.01) sesji sejmiku województwa podlaskiego, radni głosowali przeciwko emisji obligacji. 
  • W założeniach, emisja obligacji miałaby służyć sfinansowaniu deficytu budżetowego na 2018 rok i umożliwić też spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów.
  • Z taką propozycją wystąpił zarząd województwa podlaskiego. Skarbnik województwa Henryk Gryko - prezentując projekt uchwały - mówił, że obligacje będą miały 15-letni termin wykupu; szacowane odsetki, to ok. 5 mln zł.

Ostatecznie większość radnych sejmiku (stosunek głosów 13 do 12) zagłosowała przeciwko projektowi uchwały o emisji obligacji, choć wcześniej radni poparli zmianę w uchwale budżetowej na ten rok, aby deficyt pokryć można było nie tylko z kredytów, ale również właśnie poprzez emisję papierów wartościowych (obligacji).

W sejmiku województwa podlaskiego większość ma koalicja PSL-PO; partie współtworzą też zarząd regionu.

Radni Platformy Obywatelskiej w dyskusji przed głosowaniem pytali, czy możliwa jest dywersyfikacja finansowania deficytu i obniżenia kwoty, na jaką miałyby być wyemitowane obligacje i pokrycie reszty zobowiązań z kredytów.

Pytali też, czy uchwała musi być podjęta już w poniedziałek i czy nie może być przesunięta w czasie; chcieli zdjęcia tego punktu z porządku obrad tej sesji sejmiku. - Odwlekanie tego, niczego nie zmienia, natomiast może być tak, że te pieniądze będą nam szybko potrzebne - odpowiadał Gryko. Wyjaśniał, że uzgodnienia z bankami i emisja potrwa kilka miesięcy.

Po głosowaniu, w którym większość radnych opowiedziała się przeciwko projektowi, Henryk Gryko powiedział, że przypuszcza, iż sprawa emisji obligacji wróci jednak na sesję sejmiku w marcu.

- Tu się nic złego nie stało. Dlatego, że obowiązuje uchwała upoważniająca zarząd województwa do zaciągnięcia kredytu. Także, jeśli nie przejdzie uchwała w sprawie emisji obligacji, to zarząd może wziąć kredyt w tej samej wysokości - 153 mln zł - powiedział Gryko.

Przypomniał, że zakładany deficyt w budżecie województwa na ten rok to 154 mln zł i musi być pokryty. - Obligacje albo kredyt. Albo to, albo to. Ale czymś pokryć trzeba - dodał Gryko. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.