PARTNER PORTALU
  • BGK

Podlaskie: Samorządowcy za konsultacjami ws. zmian w ordynacji wyborczej

  • PAP/JS    29 listopada 2017 - 19:34
Podlaskie: Samorządowcy za konsultacjami ws. zmian w ordynacji wyborczej
Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski powiedział, że już sama formuła, że proponowane zmiany mają formę projektu poselskiego, a nie rządowego oznacza, że konsultacje mogą być pominięte (fot. pixabay.com)

Podlascy samorządowcy uważają, że proponowane w projekcie poselskim zmiany w ustawie o samorządach i Kodeksie wyborczym powinny być szeroko skonsultowane. W środę (29 listopada) w Białymstoku przyjęli stanowisko w tej sprawie.
• Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski powiedział, że już sama formuła, że proponowane zmiany mają formę projektu poselskiego, a nie rządowego oznacza, że konsultacje mogą być pominięte.

• W kwietniu 2017 r. w Białymstoku powstał Podlaski Samorządowy Komitet Protestacyjny "Nic o nas bez nas".

• Jak wtedy mówili jego sygnatariusze, celem komitetu jest obrona samorządności i idei społeczności lokalnych.

Wcześniej rozmawiali o tym na popołudniowym spotkaniu w ramach Podlaskiego Forum Samorządowego z udziałem posłów PiS, PO i Nowoczesnej z regionu.

Jak poinformował na konferencji prasowej przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego, wójt Korycina Mirosław Lech, w przyjętym stanowisku "jednogłośnie" przyjęto postulaty ws. przestrzegania Konstytucji, wysłuchania "głosu społeczeństwa", konieczności dążenia "bardziej do demokracji, a nie do centralizacji". Samorządowcy podtrzymali tym samym swoje wcześniejsze stanowisko w tej sprawie.

"Nie możemy się zgodzić na to, ażeby wprowadzić dwukadencyjność. Nieważne, czy mówimy o swoich osobach. Jesteśmy zatroskani o Polskę, o los naszego kraju, o los, rozwój małych ojczyzn" - mówił Lech. Dodał, że wprowadzenie dwukadencyjności byłoby "nielogiczne", byłoby też - jak mówił - eliminacją z pracy ludzi z doświadczeniem, którzy chcą się rozwijać.

"Postulujemy przede wszystkim o spokojne zmiany, o dyskusję, o analizę" - mówił wójt Korycina.

Marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński powiedział, że proponowane zmiany powinny być "szeroko skonsultowane" w debacie z samorządowcami, mieszkańcami i powinna być wypracowana "jak najlepsza propozycja". Dodał, że samorząd województwa niepokoi zmiana okręgów wyborczych. "Decydować będą komisarze wyborczy" - mówił. Dodał, że dwie kadencje w pracy w samorządzie, to za krótki okres, a poprzez ograniczenia regiony stracą "dobrych samorządowców, fachowców".

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski powiedział, że już sama formuła, że proponowane zmiany mają formę projektu poselskiego, a nie rządowego oznacza, że konsultacje mogą być pominięte. "Projekt rządowy to projekt, który musi podlegać obligatoryjnie konsultacjom, a projekt poselski to jest projekt, który tak naprawdę jest wprowadzany w trybie błyskawicznym, bardzo szybkim" - mówił prezydent.

Truskolaski mówił także, że pomysł wprowadzenia nowych komisarzy wyborczych, to "wotum nieufności" w stosunku do dotychczasowych organizatorów wyborów. "Pośrednio zarzuca się, ale w domyśle, że te wybory prowadzone były w sposób nierzetelny, co nas w pewnym sensie obraża" - powiedział prezydent. Wskazał także, że propozycja dwóch komisji wyborczych, w tym osobnej do liczenia głosów, będzie oznaczała, że wybory będą kosztować dwa razy więcej niż do tej pory.

W kwietniu 2017 r. w Białymstoku powstał Podlaski Samorządowy Komitet Protestacyjny "Nic o nas bez nas". Jak wtedy mówili jego sygnatariusze, celem komitetu jest obrona samorządności i idei społeczności lokalnych. Deklarację założycielską podpisali wtedy wójt Korycina Mirosław Lech, marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz oraz starosta siemiatycki Jan Zalewski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.