PARTNER PORTALU
  • BGK

Podlaskie zakłada rekordowe dochody

  • pt    26 listopada 2013 - 16:40
Podlaskie zakłada rekordowe dochody

Projekt budżetu woj. podlaskiego na przyszły rok zakłada, że dochody wyniosą 826,9 mln zł. Są to najwyższe planowane dochody regionu w jego historii - podkreślił marszałek Jarosław Dworzański.
Marszałek wspólnie ze skarbnikiem województwa Henrykiem Gryko przedstawili projekt budżetu województwa podlaskiego. Trafi on pod obrady radnych sejmiku na sesji 29 listopada.

- Rekordowe dochody i rekordowe wydatki na inwestycje wiążą się przede wszystkim z tym, że w 2014 roku kończyć się będą duże inwestycje realizowane przez samorząd województwa z wykorzystaniem środków unijnych - wyjaśnił Gryko. Dodał, że z UE do budżetu powinno łącznie wpłynąć 472 mln zł.

To głównie środki na projekt dotyczący budowy sieci szerokopasmowego internetu (program Rozwój Polski Wschodniej), budowy ścieżek rowerowych (Rozwój Polski Wschodniej), kilku projektów informatycznych, m.in. e-zdrowie oraz wdrażania usług elektronicznych dla mieszkańców w samorządach lokalnych (Regionalny Program Operacyjny Województwa Podlaskiego), na inwestycje na drogach wojewódzkich.

Dochody własne województwa pozostają na poziomie z 2013 r. Podkreślano, że środki unijne pozostają wciąż najpoważniejszym impulsem rozwojowym województwa podlaskiego.

Wydatki w 2014 r. mają wynieść ponad 915 mln zł. Planowany deficyt to 88,04 mln zł. Skarbnik podkreślił, że "taki deficyt nie jest straszny dla budżetu województwa". Deficyt zostanie pokryty z kredytu.

Gryko podkreślał, że zapewne realny deficyt będzie znacznie mniejszy i może wynieść około 50 mln zł, ale w poprzednich latach region praktycznie nie brał kredytów, były wręcz nadwyżki budżetowe (nadwyżki były w latach 2007-2010), a obecne zadłużenie województwa wynosi około 20 mln zł, co można porównać do zadłużenia średniej gminy wiejskiej. Największy planowany deficyt - 119 mln zł był w 2011 r.

Marszałek i skarbnik podkreślali, że budżet województwa na 2014 r. nie będzie "budżetem przetrwania, a kolejnym budżetem rozwoju". Na inwestycje (wydatki majątkowe) ogółem ma zostać przeznaczone 538 mln zł, co stanowi 58,8 proc. pieniędzy na wydatki. Zaznaczyli, że nigdy nie były one tak duże.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.