PARTNER PORTALU
 • BGK

Podniesienie kwoty wolnej od podatku uderzy w gminy

 • Agnieszka Widera    7 lipca 2015 - 13:43
Podniesienie kwoty wolnej od podatku uderzy w gminy
Zmiany w systemie podatkowy bardzo często negatywnie odbijają się na budżetach samorządów- zauważa Jacek Potocki (fot.PTWP)

Podniesienie kwoty wolnej od podatku, obok wprowadzenia JOW-ów, stało się jedną z głównych obietnic przedwyborczych. Jej spełnienie może jednak pociągnąć poważne konsekwencje dla gminnych budżetów.
Beata Szydło zapowiedziała dziś (7 lipca), że po zaprzysiężeniu na prezydenta Andrzej Duda złoży w Sejmie tej kadencji projekty obniżenia wieku emerytalnego i podwyższenia kwoty wolnej do podatku do 8 tys. złotych.

Podatkowe zmiany kłopotem dla gmin

Zmiany w systemie podatkowym bardzo często negatywnie odbijają się na budżetach samorządów i nie są rekompensowane. Podczas głośnej akcji „Stawka większa niż 8 mld” Związek Miast Polskich przypominał, jaki negatywny skutek dla ich finansów JST w 2006 i 2007 roku przyniosły zmiany w systemie podatku PIT, m.in. wprowadzenie dwustopniowej w miejsce trzystopniowej skali podatkowej oraz wprowadzenie ulgi prorodzinnej.

Z podniesieniem kwoty wolnej od podatku może być podobnie.

- Prywatnie każdy liczy, że zostanie mu trochę więcej pieniędzy w kieszeni, natomiast może być problem z dochodami gmin – zauważa dr hab. Jacek Potocki z Wydziału Ekonomii, Zarządzania i Turystyki Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Jego zdaniem podniesienie kwoty wolnej od podatku, bez jednoczesnej zmiany w systemie finansowania samorządów, uderzy najbardziej w biedniejsze samorządy, tam gdzie lepiej zarabiających jest niewiele.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (7)

 • obywatel gminy, 2015-07-09 18:49:13

  Do UNIA MIASTECZEK POLSKICH: Dlaczego jest miasteczko Kowal a obok obwarzanek gmina wiejska Kowal. Czy nie mogla być jedna gmina- byłoby taniej i składniej organizacyjnie. Czy nie szkoda pieniędzy na podwajanie organów, urzędników i urzędów. W czym tkwi problem, żeby połączyć te dwie jednostki? ...  rozwiń
 • UNIA MIASTECZEK POLSKICH, 2015-07-09 13:44:51

  Eugeniusz Gołembiewski-Wiceprezes UMP, Karol Bednarek-Skarbnik Kowala: W roku 2015 wszystkie polskie gminy - w oparciu o prognozy Ministerstwa Finansów - zaplanowały łączny dochód z tytułu udziałów w PIT w wysokości 28 mld zł, a więc zmniejszenie tego podstawowego źródła dochodów o 6,6 mld zł to uby...tek wynoszący ponad 20%. Dla zobrazowania: wszystkie dochody własne gmin i miast na prawach powiatu zrealizowane w 2014 r. wyniosły blisko 84 mld zł, w tym PIT to kwota 30 mld zł, a łączna nadwyżka operacyjna wyniosła ponad 13 mld zł. Ubytek dochodów rzędu 6,6 mld zł to aż połowa wypracowanej nadwyżki operacyjnej. Kilka lat temu w wyniku obniżenia stawek PIT, także bez rekompensaty dla samorządów, ich dochody w skali roku spadły o 8 mld zł, a w tym samym okresie zadłużenie wszystkich JST wzrosło z 30 mld zł do obecnych 72 mld zł. Nie mam nic przeciwko podwyższeniu kwoty wolnej od podatku pod warunkiem pełnej rekompensaty dla JST z tego tytułu. Po przeprowadzonej symulacji wiem, że w wyniku podniesienia kwoty wolnej od podatku liczba gmin, które zakończyłyby rok z deficytem operacyjnym wzrosłaby z 48 do 255. Nadwyżkę operacyjną mogą stracić nie tylko małe gminy, ale także duże samorządy i bardzo duże samorządy.  rozwiń
 • POgarda POszustom, 2015-07-08 12:56:13

  Dlaczego parlamentarzyści mają 11 razy wyższą kwotę wolną od podatku? Na jakiej podstawie tak polski podatnik musi tyrać na swojego oprawcę- ustalającego nowe ustawy krzywdzące i niszczące własny naród? Nikt nie musi być parlamentarzystą a kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie POwinno im wystarc...zyć na skromne przeżycie!!  rozwiń