PARTNER PORTALU
  • BGK

Podsumowanie debaty technopolii

  • wnp.pl (zkk)    12 września 2012 - 08:33
Podsumowanie debaty technopolii

Wielowątkowa, frapująca debata, towarzysząca obradom 8. Zgromadzenia Generalnego World Technopolis Association, która odbyła się w Centrum Nauki i Biznesu „Nowe Gliwice”, była okazją do postawienia pytań daleko wykraczających poza problematykę bliską lokalnym środowiskom naukowym i biznesowym.
Gliwicka konferencja ma służyć poszukiwaniu nowych strategii finansowych oraz pomóc w formułowaniu założeń takich polityk regionalnych, które służyć będą przezwyciężeniu kryzysu finansowego i przywróceniu zrównoważonego wzrostu gospodarczego – zadeklarował przewodniczący WTA, Yum Hong-Chul, rozpoczynając merytoryczne obrady.

– Wierzę, że będziemy w stanie znaleźć praktyczne, skierowane ku przyszłości rozwiązanie tego problemu.

– Temat dzisiejszej konferencji wydaje się w znakomity sposób odnosić do najważniejszych wyzwań, przed którymi stoi społeczność międzynarodowa – dodał Young-Sun Peak, ambasador Korei Płd. w Polsce.

– Gliwice leżą w jednym z najbardziej aktywnych i najszybciej rozwijających się gospodarczo regionów Polski. Prowadzona tu debata przyniesie więc z pewnością interesujące pomysły i konkluzje. Gospodarz tego międzynarodowego spotkania, prezydent Gliwic, Zygmunt Frankiewicz przypomniał natomiast jakimi możliwościami rozwojowymi dysponuje Daejeon, siedziba WTA.

– Tam skupiono 80 proc. potencjału badawczo-rozwojowego Korei Południowej – podkreślił. Gliwice będą utrzymywać kontakty z tym światowym gigantem innowacyjności i uczynią z nich jeden z fundamentów, na którym budować się będzie przyszłość miasta.

Dyskusję otworzył profesor Jerzy Buzek.

– W jaki sposób przezwyciężyć problemy związane z kryzysem? W jaki sposób ożywić popyt? – postawił pytania inicjujące debatę. – Trzeba wciąż oferować nowe produkty i wprowadzać nowe sposoby ich wytwarzania. Tak, by można było sprzedawać je po jak najniższych cenach i żeby wciąż zachowywały one przy tym walor nowoczesności – kontynuował wywód.

– Na tym w gruncie rzeczy opiera swe działanie mechanizm, który innowacyjność czyni głównym sposobem przezwyciężania kryzysu. Nie jest łatwo podjąć takie wyzwanie. Choćby dlatego, że wiąże się ono z potrzebą zainwestowania niemałych pieniędzy.

– Właśnie: my nie wydajemy pieniędzy na badania i innowacje; my je inwestujemy w badania i innowacje – przekonywał do takiego postrzegania problemu profesor Buzek.

Więcej na ten temat tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.