PARTNER PORTALU
  • BGK

Podwyżki za użytkowanie wieczyste co trzy lata

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    1 sierpnia 2011 - 06:26
Podwyżki za użytkowanie wieczyste co trzy lata

Gminy będą mogły aktualizować opłatę roczną za użytkowanie wieczyste nie częściej niż raz na trzy lata.
Warunkiem aktualizacji będzie zmiana wartości nieruchomości. Tak wynika z nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz z ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności, która trafi jeszcze do Senatu – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Aby złagodzić skutki finansowe związane z aktualizacją opłaty rocznej dla użytkowników wieczystych, wprowadzono nowy sposób dokonywania płatności.

Gdy podwyżka przewyższać będzie dwukrotnie wysokość dotychczasowej opłaty rocznej, użytkownik wieczysty zapłaci w pierwszym roku jedynie opłatę równą dwukrotności dotychczasowej opłaty.

Nadwyżkę ponad dwukrotność opłaty gmina rozłoży na dwie równe części. Powiększą one opłatę roczną w następnych dwóch latach. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik będzie mógł spłacać podwyżkę przez 3 lata. O bonifikatach będzie decydowała sama gmina – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • obywaltel, 2011-08-01 08:53:01

    To bardzo łatwe narzedzie do wyłudzania wiekszych pieniędzy od społeczeństwa, w majestacie prawa bedziemy się cieszyć, ze podwyżki rozłozono na na kolejne lata (bo juz zdażały sie podwyżki 7-krotne i dobrze że pojawiły sie protesty w sadzie), a gmina wpadnie w tzw. rytm podwyżek, bo przecież kazda g...mina zaciagajaca kredyty na tzw. inwestycje (bez zapytania nawet o to społeczeństwa) potrzebuje srodków do spłacania, to kolejny czynnik pauperyzacji społeczeństwa, pytanie czy gmina ułatwia i pomaga w uzyskiwaniu wiekszych zarobków, zatrudnianiu młodych wykształconych ludzi (nie w formie wolontariatu) !! Czy jest narzędzie, zapis w rozp., że gmina musi wykazać i przedłożyc wszystkim mieszkańcom koniecznośc podwyżki podatku od nieruchomości, uzyskac akceptacje większości, wtedy nie dopuscimy do bankructwa miast.  rozwiń