PARTNER PORTALU
  • BGK

Podział gminy na obwody głosowania trudno zmienić

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    20 kwietnia 2010 - 07:59

Zmiany w tym podziale mogą być wprowadzone wyłącznie, jeżeli konieczność taka wynika ze zmiany granic jednostki, zmiany liczby mieszkańców lub zmiany w podziale gminy na okręgi wyborcze.
Zgodnie z ordynacją wyborczą do rad gmin, powiatów i sejmików województw wójt, burmistrz, prezydent miasta przedkłada radzie gminy wnioski w sprawie zmian w podziale na stałe obwody głosowania. Wniosek taki musi być jednak uzasadniony – informuje „Rzeczpospolita”.

Stały obwód głosowania powinien obejmować od 500 do 3000 mieszkańców. W wypadkach uzasadnionych miejscowymi warunkami obwód może obejmować mniejszą liczbę mieszkańców.

Sprawą zmian podziału gminy na obwody głosowania zajmował się wojewoda podlaski w trakcie badania uchwały rady gminy Radziłów dotyczącej zwiększenia liczby obwodów do głosowania. Zdaniem rady konieczność podjęcia takiej uchwały uzasadnia konieczność usprawnienia pracy komisji wyborczej i procesu głosowania, bo gmina planuje przystosować większość lokali wyborczych do potrzeb niepełnosprawnych. Wojewoda uchwałę uchylił, argumentując, że żadna z wymienionych w jej uzasadnieniu przesłanek nie wyczerpuje dyspozycji zawartej w treści art. 31 ust. 1 ordynacji wyborczej – podaje „Rzeczpospolita.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.