PARTNER PORTALU
  • BGK

Podzielą wody na rządowe i samorządowe

  • AT    14 września 2012 - 21:00
Podzielą wody na rządowe i samorządowe

- Wisła pobiła rekord niskiego stanu wody, wodowskaz w Warszawie pokazał 58 cm. Aby uniknąć przyszłych problemów z brakiem wody, Ministerstwo Środowiska (MŚ) proponuje nowe Prawo wodne i strategiczne działania dotyczące adaptacji do zmian klimatu.
Od kilku tygodni zmniejszają się stany wód w rzekach i innych zbiornikach w Polsce. Najbardziej dokuczliwe jest to na Śląsku i w Małopolsce. Wisła bije rekordy, wczoraj wodowskaz w Warszawie pokazał 58 cm. Jest to najniższy stan jaki zanotowano od 1799 roku. odkąd rozpoczęto pomiary. Przez całe lato borykaliśmy się również z krótkotrwałymi obfitymi opadami deszczu. Często opadom towarzyszyły burze i porywiste wiatry. Duże opady skutkowały podtopieniami, a czasem nawet lokalnymi powodziami - podaje MŚ.

Czytaj też: Będzie podział na wody rządowe i samorządowe

Bezpieczeństwo przeciwpowodziowe i walka ze skutkami suszy to priorytety działań Ministra Środowiska w gospodarce wodnej. Narzędziami do osiągnięcia celu są: nowelizacja ustawy Prawo wodne i działania związane z adaptacją do zmian klimatu.

- Opracowujemy nową ustawę Prawo wodne, w której upraszczamy zarządzanie wodami w Polsce. Bierzemy również pod uwagę potrzeby wynikające z zagrożeń powodziowych i z problemów związanych z suszą, chociażby w ten sposób, że odpowiednie instytucje będą zarządzać całymi zlewniami rzek. Podział zarządzania według mapy administracyjnej nie jest dobry , bo przecież rzeki nie płyną zgodnie z podziałem na np. województwa. Walcząc z susza lub powodzią trzeba mieć na względzie, w przypadku np. Wisły, cały bieg rzeki – od gór do morza - donosi MŚ.

W ministerstwie trwają prace legislacyjne nad projektem założeń projektu nowej ustawy Prawo wodne, które podzielą wody publiczne na dwie kategorie: wody rządowe i wody samorządowe.

- Adaptacja do zmian klimatu to przede wszystkim potrzeba nowych inwestycji w gospodarce wodnej. Intensywnie szukamy środków – budżetowych, unijnych i innych, które pozwolą stworzyć nowoczesną infrastrukturę wodną. Oczywiście, nowa ustawa Prawo wodne, również zawiera nowe pomysły na finansowanie – mówi Stanisław Gawłowski, wiceminister środowiska.

Obecnie prowadzone są prace inwestycyjne między innymi na obszarze Górnej Wisły, gdzie powstają zbiorniki retencyjne: Kąty Myscowa na Wisłoce, Dukla na Jasiołce i Rudawka Rymanowska na Wisłoku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.