PARTNER PORTALU
  • BGK

Pogłębienie Wisły w ramach PPP?

  • PAP    23 marca 2011 - 08:09
Pogłębienie Wisły w ramach PPP?

Starosta płocki Piotr Zgorzelski proponuje, by za pogłębianie Wisły w zbiorniku włocławskim, co zmniejszy zagrożenie powodzią w tym regionie, płaciła Elektrownia Wodna we Włocławku.
W adresowym do rządu apelu Zgorzelski podkreślił, iż liczy na jasną odpowiedź, która będzie zawierała stanowisko rządowe lub odpowiedzialnych ministerstw. Apel nosi tytuł „Decyzje albo powódź”.

Czytaj też: Nadwiślańskie gminy chcą pogłębienia


W tym roku na pogłębienie Wisły powiat płocki ma otrzymać 10 mln zł ze środków MSWiA. Według starostwa, to za mało, gdyż co roku rzeką do powiatu płockiego spływa około 1,5 mln metrów sześciennych piasku i żwiru.

Koszt wydobycia tej ilości, co udrożniłoby koryto rzeki, odsuwając główny nurt wiślany od wałów przeciwpowodziowych, to 30 mln zł.

– Apeluję, po raz kolejny, o rozważenie podjęcia konkretnych, zdecydowanych decyzji finansowych w celu udrożnienia Wisły. Jako starosta płocki i przewodniczący Konwentu Powiatów Mazowsza domagam się odpowiedzi i pomocy – napisał w apelu Zgorzelski.

W opinii starosty płockiego, Ramowa Dyrektywa Wodna Unii Europejskiej stanowi o konieczności zwrotu kosztów usług wodnych, co w przypadku Zbiornika Włocławskiego dotyczy jedynego podmiotu, który „czerpie zyski z eksploatacji” zapory we Włocławku, czyli tamtejszej elektrowni wodnej.

– Zasadnym wydaje się więc, aby koszty pogłębiania pokrywała elektrownia” – napisał Zgorzelski.

Czytaj też: Wydobycie piasku uchroni przed powodzią?

Według niego rozwiązaniem problemu pogłębiania Wisły i kosztów z tym związanych, mogłoby być wykorzystanie specustawy uchwalonej przez Sejm podczas powodzi w 2010 r. i opracowanie systemu wykorzystania wydobytego piasku rzecznego.

Rozwiązanie takie miałoby polegać m.in. na zachęceniu przedsiębiorców do oczyszczania rzeki, także dzięki ulgom czy dopłatom oraz na zawarciu umów dotyczących pogłębiania rzeki w oparciu o partnerstwo publiczno-prywatne, gdzie wkładem państwa byłby wolny dostęp do zasobów piasku.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.