PARTNER PORTALU
  • BGK

Pogrzebowa szarpanina o pieniądze

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza Opole    22 czerwca 2012 - 09:31
Pogrzebowa szarpanina o pieniądze

Opole nie chce płacić za pochówek bezdomnych, którzy w mieście zmarli, ale przyjechali z innych miejscowości. I pozywa do sądu dwa miasta, które odmówiły uregulowania rachunku za pogrzeby.
Do tej pory, zgodnie z ustawą o pomocy społecznej, pogrzeb osoby bezdomnej organizował Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, a zwrot kosztów otrzymywał od gminy, w której dana osoba była po raz ostatni zameldowana – pisze „Gazeta Wyborcza Opole”.

Czytaj też: Pogrzeb w gminie na cenzurowanym

Tymczasem, gdy Opole zwróciło się niedawno do Płocka i Katowic o zwrot kosztów pogrzebu bezdomnych pochodzących z tych miast – odmówiły.

Płock tłumaczył to tym, że inne gminy też im nie zwracały, powołując się na zapis w ustawie o cmentarzach i pochówku, według którego to gmina, na której terenie doszło do zgonu, odpowiedzialna jest za zorganizowanie pogrzebu.

Natomiast Katowice mówią, że w znowelizowanej ustawie o pomocy społecznej nie ma już paragrafu, który mówił, że oprócz zasiłków, pomoc społeczna obejmuje również obowiązek pogrzebania.

W zeszłym roku opolski MOPR pochował na swój koszt 10 osób. Na te pogrzeby wydał ponad 32 tys. zł – pisze „Gazeta Wyborcza Opole”.

Więcej na ten temat tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.