PARTNER PORTALU
  • BGK

Póki co Mazowsze może liczyć na 246 mln zł pożyczki

  • PAP    13 czerwca 2014 - 18:43
Póki co Mazowsze może liczyć na 246 mln zł pożyczki

Województwo mazowieckie otrzyma ponad 246 mln zł pożyczki z budżetu - poinformowała rzeczniczka Ministerstwa Finansów Wiesława Dróżdż. Na decyzję w sprawie pożyczenia kolejnych 153 mln zł samorząd będzie musiał poczekać.
"Minister finansów zdecydował o udzieleniu samorządowi województwa mazowieckiego pożyczki w wysokości 246 mln 527 tys. 895 zł. Będzie ona oprocentowana w wysokości 3 proc. w skali roku" - powiedziała Dróżdż. Dodała, że na spłatę pożyczki samorząd będzie miał czas do 2039 r., z pięcioletnim okresem karencji.

Województwo mazowieckie czeka od połowy maja na 400 mln zł z budżetu państwa. Pod koniec kwietnia sejmik województwa mazowieckiego podjął uchwałę w sprawie wystąpienia do resortu finansów o długoterminowe pożyczki: 246 mln zł i 153 mln zł. Pożyczki mają być przeznaczone na finansowanie planowanego deficytu budżetowego woj. mazowieckiego w roku 2014 - będą z nich regulowane wpłaty janosikowego.

Czytaj też: Mazowsze czeka na decyzje ws. pożyczki

Rzeczniczka resortu finansów powiedziała, że decyzja w sprawie drugiej pożyczki nie została jeszcze podjęta.

W maju marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik wystosował pismo do ministra finansów Mateusza Szczurka z prośbą o to, by pożyczka była nieoprocentowana. "Uważam, że to nie nasza wina, że musimy ją brać i nie ma żadnego racjonalnego powodu, żeby pożyczając 400 mln zł, oddawać 185 mln zł więcej. To błąd systemowy. Będę zabiegał o zerowe oprocentowanie" - mówił wówczas Struzik.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.