PARTNER PORTALU
  • BGK

Pół miliona na renowację

  • BEZ    27 lipca 2010 - 13:47

Od 2005 roku trwają kompleksowe prace restauratorskie przy gotyckiej bazylice archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie.
Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego przekaże pół miliona złotych dotacji celowej Gminie Miasto Szczecin z przeznaczeniem na kolejny etap prac przy katedrze. 7 lipca do Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego wpłynął wniosek z prośbą o udzielenie wsparcia finansowego dla Gminy Miasto Szczecin na kontynuację prac renowacyjnych przy bazylice.

Bazylika archikatedralna to jeden z cenniejszych obiektów sakralnych w województwie. Został wzniesiony na przełomie XIV i XV wieku, w czasie II wojny światowej został zniszczony. Katedra jest jednym z obiektów Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego, czyli trasy turystycznej, która obejmuje kilkanaście miast z ceglaną architekturą gotycką w siedmiu krajach wokół Morza Bałtyckiego (Danii, Estonii, Litwie, Łotwie, Niemczech, Polsce i Szwecji). Katedra jest jednym z ciekawszych zabytków na Pomorzu Zachodnim i wizytówką Szczecina.

W związku z kontynuacją kompleksowej renowacji katedry, Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego, na wniosek Gminy Miasto Szczecin, postanowił zabezpieczyć dodatkowe 500 000 złotych w budżecie województwa na 2010 r., które zostaną przeznaczone na prace konserwatorskie w katedrze św. Jakuba Apostoła. Pieniądze pozwolą wykonać ostatni etap robót - renowację i konserwację korpusu nawowego.

Dzięki decyzji Radnych Województwa kolejny etap prac będzie kontynuowany i zakończy się w  jeszcze w tym roku. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.