PARTNER PORTALU
  • BGK

Połączenie muzeów w Gdańsku: Miasto nie składa broni

  • aw/PAP    12 czerwca 2017 - 12:03
Połączenie muzeów w Gdańsku: Miasto nie składa broni
Muzeum II wojny światowej w Gdańsku (fot: commons.wikimedia.org/Rudolf H. Boettcher)

Gdańsk i b. dyrektor złożyli do NSA zażalenie ws. Muzeum II Wojny Światowej.
• Miasto Gdańsk i b. dyrektor Muzeum II Wojny Światowej złożyli do NSA zażalenie na oddalenie przez WSA ich skargi dotyczącej połączenia placówki z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

• W maju br. WSA orzekł, że nie jest władny rozstrzygać w sprawie, autorzy skargi są innego zdania.

 

O złożeniu zażalenia datowanego na 9 czerwca poinformował adwokat Roman Nowosielski, którego kancelaria reprezentuje w tej sprawie gdański samorząd oraz Pawła Machcewicza - b. dyrektora dyrektor gdańskiego Muzeum II Wojny Światowej (MIIWŚ).

W zażaleniu przypomniano, że WSA - oddalając skargę złożoną przez samorząd i b. dyrektora orzekł, iż zarządzenie resortu kultury było "aktem kierownictwa wewnętrznego i jako taki nie podlega kontroli sądu administracyjnego".

Nowosielski poinformował, że w datowanym na 9 czerwca zażaleniu jego autorzy wskazują m.in., iż jednym z celów nowo utworzonej przez ministerstwo placówki ma być "ochrona, utrzymanie i rewitalizacja zespołu obiektów architektury militarnej na terenie Westerplatte". "Tymczasem (…) właścicielem nieruchomości, na których zlokalizowano co najmniej część spośród tych obiektów nie jest Skarb Państwa, lecz Gmina Miasta Gdańska" - napisano w zażaleniu.

Jak wyjaśnił Nowosielski, WSA uznał, że "zarządzenie ministra kultury jest aktem wewnętrznym i nie wywołuje skutków prawnych na zewnątrz".

- Tymczasem zarządzenie ministra kultury wywołuje skutki prawne odnośnie i gminy miasta Gdańska, bowiem poddaje pod jurysdykcję (powołanego przez resort zarządzeniem - PAP) Muzeum teren, który jest własnością miasta Gdańska, a także Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, czyli nie jest to "akt kierownictwa wewnętrzny" - wyjaśnił Nowosielski.

MIIWŚ w Gdańsku zostało utworzone w 2008 r. Budowa obiektu trwała od 2012 do 2016 r.; muzeum zostało otwarte 23 marca br. Wiosną ub.r. ministerstwo kultury zapowiedziało, że planuje połączyć to muzeum z - powołanym przez siebie w grudniu 2015 r. Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 r. 6 września ub.r. minister kultury wydał stosowne zarządzenie zapowiadające połączenie.

Resort uzasadniał tą planowaną decyzję względami "organizacyjnymi, finansowymi i merytorycznymi". Wskazywał, że oba muzea mają "zbliżony profil działalności, a ich połączenie pozwoli zoptymalizować koszty przeznaczane z budżetu państwa na ich funkcjonowanie oraz zwiększyć potencjał rozwojowy, a tym samym wzmocnić ich pozycję na muzealnej mapie Polski i świata".

Zażalenie na zarządzenie zapowiadające połączenie placówek złożyli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ówczesny dyrektor Muzeum II Wojny Światowej Paweł Machcewicz, miasto Gdańsk i Rzecznik Praw Obywatelskich. Skarżący zarzucali MKiDN m.in., że podjęło decyzję bez koniecznej - ich zdaniem - konsultacji z Radą ds. Muzeów. Zwrócili też uwagę, że część osób, które przekazały MIIWŚ swoje rodzinne pamiątki po zapowiedzi połączenia placówek nosi się z zamiarem ich odebrania, a miasto Gdańsk zapowiedziało, że może wystąpić do sądu o cofnięcie darowizny działki, na której powstało muzeum. Składając do WSA skargi, miasto i dyrektor MIIWŚ wnieśli jednocześnie o wstrzymanie wykonania decyzji o połączeniu placówek do czasu rozpatrzenia przez WSA meritum sprawy.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.