PARTNER PORTALU
  • BGK

Policja nie zabierze prawa jazdy, gdy nie masz go przy sobie

  • PAP/AT    22 kwietnia 2016 - 07:16
Policja nie zabierze prawa jazdy, gdy nie masz go przy sobie
Ponad 32 tys. praw jazdy zatrzymała policja za przekroczenie prędkości o 50 km/h i więcej w terenie zabudowanym (fot.policja.waw.pl)

Liczba kierowców tracących prawo jazdy rośnie lawinowo. Zaczęli więc oni szukać sposobu, by uniknąć odpowiedzialności. I znaleźli: wystarczy nie mieć przy sobie prawa jazdy.
Zatrzymywanie dokumentów miało być szybką i skuteczną karą za zbyt szybką jazdę. Jest sposób, by jej uniknąć - ich brak przy kontroli - zwraca uwagę "Rzeczpospolita".

Ponad 32 tys. praw jazdy zatrzymała policja za przekroczenie prędkości o 50 km/h i więcej w terenie zabudowanym - to najnowsze statystki Komendy Głównej Policji za 11 miesięcy obowiązywania nowych przepisów. Rekordziści mieli na liczniku 120, a nawet 135 km więcej niż dopuszczalna w danym miejscu prędkość.

Czytaj też: Coraz więcej kierowców prowadzi po narkotykach

Liczba kierowców tracących uprawnienia rośnie lawinowo. Nic dziwnego, że zaczęli szukać sposobu, by uniknąć odpowiedzialności. I znaleźli: wystarczy nie mieć przy sobie prawa jazdy. Podczas zatrzymania za szybką jazdę nie okazują prawa jazdy, przekonując, że zostało w domu albo w innej torebce. Policja nie może więc fizycznie zatrzymać dokumentu, a starosta - wydać decyzji administracyjnej o zatrzymaniu uprawnień na trzy miesiące. Bo taka powinna być kara dla kierowcy. Jedyną sankcją w tej sytuacji jest 50 zł mandatu za brak dokumentu plus maksymalnie 500 zł za zbyt szybką jazdę, a także do dziesięciu punktów karnych. Ale dokumentu się nie traci.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • LA, 2016-04-22 12:52:26

    Ciągle się zastanawiam co robi podobno bardzo liczne biuro prawne Parlamentu, że co przepis to jakaś furtka. Stanowiący prawo i unikający kary są z tej samej społeczności, więc jak to jest: jedni widzą niedoróbki a drudzy nie ?