PARTNER PORTALU
  • BGK

Policja prosi samorządowców o kupno nowych radiowozów

  • bad    24 stycznia 2014 - 11:15
Policja prosi samorządowców o kupno nowych radiowozów

Komendant Główny Policji nie zauważa, by samorządy mniej chętnie finansowały jego służbę. Policja chce zachęcać samorządy do dofinansowania zakupów nowych radiowozów.
Do członków sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych docierają sygnały, że samorządowcy protestujący przeciwko likwidowaniu na ich terenie posterunków policji zapowiadali wycofanie wsparcia finansowego dla tej instytucji.

- Będziemy domagać się przedstawienia danych, o ile spadło wsparcie finansowe samorządów dla policji, po tym jak z ich terenów policja została wycofana - zapowiedział na posiedzieniu komisji 23 stycznia Jarosław Zieliński z PiS.

Czytaj też: Policja o bezpieczeństwie w gminach, gdzie zlikwidowano posterunki

Komendant główny policji gen. Marek Działoszyński odpowiedział członkom komisji, że nie odczuwa, by samorządy chciały w mniejszym zakresie finansować policję. Jeśli zdarzają się takie wypadki, jego zdaniem wynikają z mniejszych pieniędzy, którymi dysponują dziś samorządy, niż z niechęci do komendantów wojewódzkich czy policji jako takiej.

- Będziemy zachęcać samorządy do współfinansowania zakupu nowych radiowozów - zaznaczył Marek Działoszyński.

Łączenie środków finansowych samorządów lokalnych i policji jest powszechną praktyką. Tylko w ostatnich tygodniach nowe radiowozy pozyskały w ten sposób policja m.in. w Łodzi, Mińsku Mazowieckim, Rawie Mazowieckiej i w Kobyłce oraz 10 komend powiatowych i miejskich na Dolnym Śląsku.

Praktyka ta jednak budzi coraz więcej kontrowersji. Obawy dotyczą zbytniego uzależniania się policji od władzy. Za zakazem dotowania mundurowych przez samorządy opowiada się stanowczo m.in. Transparency International.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • gość, 2014-01-26 11:08:06

    Tak, finansować zakupy pojazdów, a w warszawce w KGP tłoczy się 5000 "gienierałów", gdzie za real socjalizmu było zaledwie 500 szt. a mieli nieporównywalnie mniejsze możliwości, żeby wiedzieć wszystko o wszystkich! No i druga sprawa, jaki wpływ na obsadę posterunków maja gminy, nie mówiąc ...o mieszkańcach? Wprowadzić wybieralnośc lokalnych komendantow, czy jak to się dziś ich modnie nazywa inspektorów, a tym samym uniezależnic od politycznych kacyków, to i pieniądze będzie można pozyskać od lokalnej społeczności!  rozwiń
  • Pracownik samorządowy, 2014-01-24 14:24:15

    I nic dziwnego, że praktyka finansowania zadań policji przez jednostki samorządu terytorialnego budzi coraz więcej kontrowersji. Przecież to nie jest zadanie samorządu terytorialnego. To jest zadanie państwa! Co na to Minister Spraw Wewnętrznych nadzorujący działalność organów odpowiedzialnych za ut...rzymywanie w państwie bezpieczeństwa i porządku publicznego? Co na to Rząd RP? Co na to Parlament (jako ustawodawca)?  rozwiń