PARTNER PORTALU
  • BGK

Politycy naszym miastom podrzucają kukułcze jaja

  • Przegląd prasy/Puls Biznesu    11 kwietnia 2011 - 08:12
Politycy naszym miastom podrzucają kukułcze jaja

Skarbnicy miejscy nie kryją oburzenia. Politycy w Warszawie znowu rozdają wyborcom pieniądze samorządów.
Skarbnicy miast mają dość sytuacji, gdy rząd rozdaje pieniądze lub podejmuje się nowych zadań, a płacić muszą za to samorządy – pisze „Puls Biznesu”.

Takie głosy w samorządach słychać od lat. W ostatnich tygodniach lokalni włodarze dostali nowe powody do narzekania. Parlament przegłosował dwie rządowe ustawy, które negatywnie wpłyną na budżety samorządów, a rząd nie rekompensuje poniesionych strat. 

W marcu Sejm przyjął rządowy pakiet zmian w OFE. Jeden z zapisów zakładał wprowadzenie czteroprocentowej ulgi podatkowej dla oszczędzających na emeryturę w ramach dobrowolnych programów, tzw. indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Rząd, podejmując tę decyzję, nie wziął pod uwagę sprzeciwu samorządów, mimo że to one w połowie zapłacą za ulgę.

Niespełna tydzień temu Sejm przyjął także pakiet ustaw społecznych. Nowe przepisy oznaczają dla samorządów konieczność poniesienia dodatkowych kosztów związanych z utrzymaniem żłobków, rodzin zastępczych, opiekunów czy tzw. klubów dziecięcych. Wprowadzono ponadto sztywny zapis, że w powiecie musi być przynajmniej jeden pracownik socjalny na każde 2 tys. mieszkańców – podaje „Puls Biznesu”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • antyseptyk, 2011-04-12 07:45:48

    miłość uber alles, ale bez pokrycia ;)))