Politycy PO i PSL ostro o zmianach w Kodeksie wyborczym: Odziera się z godności osoby niepełnosprawne

Nikt z nas nie rozumie, dlaczego niepełnosprawnym w Polsce odbiera się głos, godność i obywatelskie prawa. Apelujemy do wszystkich wnioskodawców: zmieńcie jeszcze wasze wnioski, nie idźcie tą drogą, która prowadzi nas do średniowiecza - tak pomysł likwidacji głosowania korespondencyjnego komentuje Marek Plura, europoseł PO. 


Politycy PO i PSL ostro o zmianach w Kodeksie wyborczym: Odziera się z godności osoby niepełnosprawne
Zachęcam wnioskodawców, aby przy najbliższych wyborach spróbowali oddać swój głos z zamkniętymi oczami. Może trafią, kto wie - ironizuje Plura (fot. Facebook. Marek Plura)

• Europosłowie Marek Plura, Krzysztof Hetman i senator Jan Filip Libicki wezwali w środę (6.12) polityków PiS, by w propozycji zmian w Kodeksie wyborczym nie likwidowano opcji głosowania korespondencyjnego, ponieważ uniemożliwi to głosowanie niektórym niepełnosprawnym.

• Politycy biorą udział w IV Europejskim Parlamencie Osób Niepełnosprawnych w Brukseli.

• Jednym z poruszanych tam tematów jest dostępność wyborów dla osób z niepełnosprawnościami.

Europoseł Marek Plura (PO) przypomniał podczas konferencji prasowej, że obecnie osoby z niepełnosprawnościami w Polsce mogą korzystać z głosowania korespondencyjnego. - Polska jest krajem, który w tym zakresie ma się czym pochwalić. Osiem ostatnich lat niepełnosprawni Polacy cieszyli się udogodnieniami wyborczymi, które pozwalały osobom o najbardziej ograniczonej samodzielności korzystać z praw obywatelskich - mówił.

Ponadto zdaniem europosła proponowane zmiany w Kodeksie wyborczym uniemożliwią niewidomym samodzielne głosowanie. - Zachęcam wnioskodawców, aby przy najbliższych wyborach spróbowali oddać swój głos z zamkniętymi oczami. Może trafią, kto wie - oświadczył. Wyjaśniał, że według obowiązujących przepisów niewidomi i niedowidzący mogą skorzystać ze specjalnej nakładki na kartę do głosowania, która napisana jest w alfabecie Braille'a.

Czytaj więcej: Jarosław Kaczyński wróci do koncepcji twórców polskiego samorządu? PiS rozważa pośrednie wybory prezydentów, wójtów i burmistrzów

Plura wyraził nadzieję, że Senat i prezydent zachowają się lepiej niż wnioskodawcy zmian i powstrzymają chorą wyobraźnię, która prowadzi nas na manowce. - Nikt z nas nie rozumie, dlaczego niepełnosprawnym w Polsce odbiera się głos, godność i obywatelskie prawa. Apelujemy do wszystkich wnioskodawców: zmieńcie jeszcze wasze wnioski, nie idźcie tą drogą, która prowadzi nas do średniowiecza - oświadczył.

Z kolei Libicki (PO) nie zgodził się z argumentem, że głosowanie korespondencyjne jest zagrożeniem dla prawidłowości wyborów. - To nie polscy obywatele z niepełnosprawnościami są zagrożeniem dla fałszowania wyborów w Polsce. Jeśli miałbym się zastanowić, kto stanowi zagrożenie dla fałszowania wyborów, to moja myśl pobiegłaby raczej ku obecnej większości rządowej - mówił. Jego zdaniem w Polsce powinno się rozszerzyć udogodnienia przy głosowaniu i umożliwić oddanie głosu np. przez internet.

Również zdaniem Hetmana (PSL) zlikwidowanie możliwości głosowania korespondencyjnego ograniczy osobom z niepełnosprawnościami udział w wyborach. - Dzisiejsza większość parlamentarna, partia rządząca spycha nas w tym obszarze do czasów średniowiecza - powiedział. - Odziera się z godności osoby niepełnosprawne - tych, którzy nie mogą wstać z łóżka, tych, którzy są na wózkach inwalidzkich na drugim piętrze w bloku, gdzie nie ma windy - dodał. Wyraził nadzieję, że w PiS znajdą się osoby, które powstrzymają zmiany w ordynacji wyborczej.

Zmiany w Kodeksie wyborczym zaproponowane przez PiS obejmują m.in. wprowadzenie dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, zniesienie głosowania korespondencyjnego oraz likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do rad gmin, a także powołanie komisarzy wyborczych wojewódzkich i powiatowych. Komisarze wojewódzcy mają dokonać w terminie 3 miesięcy od wejścia ustawy w życie podziału gminy, powiatu, województwa na okręgi wyborcze w wyborach do rady gminy, rady powiatu, sejmiku województwa (obecnie podziału takiego dokonują władze samorządowe).

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU