PARTNER PORTALU
  • BGK

Polska B goni Polskę A

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    27 kwietnia 2011 - 06:36
Polska B goni Polskę A

Regiony południowo-wschodnie gonią Polskę A. W 2010 r. płace realnie wzrosły aż w 12 województwach. Najsłabiej wypada Opolskie, w którym większość wskaźników spadła.
Poprzedni rok był dobry dla Lubelszczyzny, Małopolski i Podkarpacia. Najsłabiej rozwijała się Opolszczyzna – tak wynika z danych GUS. To drugi rok, kiedy województwa południowo-wschodnie zmniejszają dystans do tych najbardziej rozwiniętych – podaje „Rzeczpospolita”.

Pomocne są pieniądze unijne i inwestycje infrastrukturalne, które są dźwignią rozwoju. Nierozwijająca się infrastruktura wstrzymuje wzrost w woj. podlaskim. Dodatkowo nie ma w regionie miejsc pracy i część młodych wciąż emigruje.

W zeszłym roku liderem wzrostu produkcji sprzedanej było woj. kujawsko-pomorskie, gdzie jej wartość skoczyła o ponad 20 proc. Tam też wzrosło zatrudnienie o 2,9 proc. Natomiast w woj. podlaskim, gdzie zwyżka produkcji była najmniejsza (o 2,6 proc.) liczba pracujących zmniejszyła się o 0,8 proc. Płace realnie najbardziej zwiększyły się w firmach w woj. lubelskim (4,7 proc.) i łódzkim (4,2 proc.), a spadły na Mazowszu (o 1,7 proc.) i Opolszczyźnie (o 1 proc.).

Ten ostatni region najsłabiej rozwijał się w zeszłym roku. Jest jedyny, gdzie większość danych jest gorsza niż dwa lata temu. Józef Sebesta, marszałek województwa, uważa, że spadek rentowności wynika z tego, iż w regionie jest stosunkowo mało dużych firm, a jeśli są, to z branż, dla których zeszły rok nie był najlepszy, czyli chemii i budownictwa.

Ale chociaż zeszły rok nie należał do województw najbardziej uprzemysłowionych, to umacniała się rentowność obrotu netto w regionach o dużym udziale produkcji proeksportowej w specjalnych strefach ekonomicznych. Dotyczy to Dolnośląskiego i Łódzkiego – pisze „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.