PARTNER PORTALU
 • BGK

Polska B pogrąża się w biedzie

 • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    15 listopada 2012 - 07:30
Polska B pogrąża się w biedzie

Wschód rozwija się dużo wolniej niż reszta kraju. W niektórych regionach dystans do średniej krajowej się powiększa.
W 2010 r. PKB liczony na mieszkańca woj. podkarpackiego i woj. lubelskiego zaledwie przekroczył 25 tys. zł - podaje „Dziennik Gazeta Prawna".

Był o ponad 32 proc. niższy od średniej krajowej. Podobnie było w trzech innych województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim i świętokrzyskim.

Czytaj też: Dysproporcje w tworzeniu PKB są ogromne

W tych regionach dystans do średniej krajowej zwiększył się w tym czasie o 1,3-4 proc.

O powolnym rozwoju Polski wschodniej decyduje m.in. zły stan infrastruktury, co zniechęca biznes, głównie kapitał zagraniczny, do inwestycji na tych terenach.

Z blisko 74 tys. spółek z kapitałem zagranicznym w naszym kraju w końcu września w woj. świętokrzyskim było ich zaledwie 577, w woj. podlaskim - 600, warmińsko-mazurskim - 988, a w woj. lubelskim i woj. podkarpackim tylko po 1,1 tys.

Narastaniu zróżnicowań między regionami nie zapobiegł nawet realizowany za pieniądze unijne program rozwoju Polski wschodniej - podaje „Dziennik Gazeta Prawna".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Starszy, 2012-11-15 13:08:24

  Jak ma nie biednieć jak mamy same Amber Goldy, wcześniej jakąś grupę inwestycyjną, był sławny Coloseum, i tuzin innych. Państwo co na to.Nic.Milczy. To dzięki nam są u władzy. Ja tego nie dożyję, ale przyjdzie czas na IV rozbiór. To my wywołaliśmy II wojnę, my jesteśmy winni za Holokaust, za wypędzo...nych i masę innych ludzkich nieszczęść. Taki widzę czarny scenariusz. Cieszyłem, się z okrągłego stołu, nie długo.Póki, co trwa zawijanie naszego kraju. Pogoń na wszelkie sposoby za kasą, jeszcze raz za kasą. Budujemy dużo, często byle jak. Jak długo to wytrzyma?  rozwiń
 • Volus, 2012-11-15 11:04:13

  oczywiście że biednieje bo zamiast promować przedsiębiorczość z funduszy unijnych buduje się kompletnie niepotrzebne za to drogie w utrzymaniu inwestycje, te wszystkie opery, teatry i muzea. Do tego drogi i lotniska z których nikt nie korzysta a utrzymywać trzeba. Wystarczy spojrzeć na Hiszpanię...  rozwiń
 • glewski, 2012-11-15 09:33:07

  Ale tak ma być. Przecież POlacy uwielbiają powtórkę z historii. Pamiętam z opowiadań dziadka mojej żony z Bieszczad jak bieda piszczała z II RP. Dzieciaki biegały bez butów, a teraz no tak mamy "chińszczyznę". bo gdyby tak ceny były jak u Baty, to dopiero mielibyśmy oprócz biedy też bosono...gich!!! Ni cóż witajcie w POlskim bantustanie!!!  rozwiń