Polska B pogrąża się w biedzie

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 15-11-2012
  • drukuj
Wschód rozwija się dużo wolniej niż reszta kraju. W niektórych regionach dystans do średniej krajowej się powiększa.
Polska B pogrąża się w biedzie

W 2010 r. PKB liczony na mieszkańca woj. podkarpackiego i woj. lubelskiego zaledwie przekroczył 25 tys. zł - podaje „Dziennik Gazeta Prawna".

Był o ponad 32 proc. niższy od średniej krajowej. Podobnie było w trzech innych województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim i świętokrzyskim.

Czytaj też: Dysproporcje w tworzeniu PKB są ogromne

W tych regionach dystans do średniej krajowej zwiększył się w tym czasie o 1,3-4 proc.

O powolnym rozwoju Polski wschodniej decyduje m.in. zły stan infrastruktury, co zniechęca biznes, głównie kapitał zagraniczny, do inwestycji na tych terenach.

Z blisko 74 tys. spółek z kapitałem zagranicznym w naszym kraju w końcu września w woj. świętokrzyskim było ich zaledwie 577, w woj. podlaskim - 600, warmińsko-mazurskim - 988, a w woj. lubelskim i woj. podkarpackim tylko po 1,1 tys.

Narastaniu zróżnicowań między regionami nie zapobiegł nawet realizowany za pieniądze unijne program rozwoju Polski wschodniej - podaje „Dziennik Gazeta Prawna".

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Jak ma nie biednieć jak mamy same Amber Goldy, wcześniej jakąś grupę inwestycyjną, był sławny Coloseum, i tuzin innych. Państwo co na to.Nic.Milczy. To dzięki nam są u władzy. Ja tego nie dożyję, ale przyjdzie czas na IV rozbiór. To my wywołaliśmy II wojnę, my jesteśmy winni za Holokaust, za wypędzo...nych i masę innych ludzkich nieszczęść. Taki widzę czarny scenariusz. Cieszyłem, się z okrągłego stołu, nie długo.Póki, co trwa zawijanie naszego kraju. Pogoń na wszelkie sposoby za kasą, jeszcze raz za kasą. Budujemy dużo, często byle jak. Jak długo to wytrzyma? rozwiń

Starszy, 2012-11-15 13:08:24 odpowiedz

oczywiście że biednieje bo zamiast promować przedsiębiorczość z funduszy unijnych buduje się kompletnie niepotrzebne za to drogie w utrzymaniu inwestycje, te wszystkie opery, teatry i muzea. Do tego drogi i lotniska z których nikt nie korzysta a utrzymywać trzeba. Wystarczy spojrzeć na Hiszpanię... rozwiń

Volus, 2012-11-15 11:04:13 odpowiedz

Ale tak ma być. Przecież POlacy uwielbiają powtórkę z historii. Pamiętam z opowiadań dziadka mojej żony z Bieszczad jak bieda piszczała z II RP. Dzieciaki biegały bez butów, a teraz no tak mamy "chińszczyznę". bo gdyby tak ceny były jak u Baty, to dopiero mielibyśmy oprócz biedy też bosono...gich!!! Ni cóż witajcie w POlskim bantustanie!!! rozwiń

glewski, 2012-11-15 09:33:07 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU