PARTNER PORTALU
  • BGK

Polska wciąż czeka na przepisy antysmogowe

  • Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia    23 czerwca 2015 - 10:15
Polska wciąż czeka na przepisy antysmogowe

Projekt ustawy zmieniającej przepisy środowiskowe jest już u marszałka Sejmu, są jednak małe szanse na wejście przepisów przed końcem kadencji (fot. fotolia)

Według szacunków z powodu schorzeń spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza każdego roku umiera w naszym kraju ponad 40 tys. osób. Mimo to, Polska nadal nie ma przepisów, które umożliwią walkę ze smogiem.
W samym Krakowie z tego powodu umiera co najmniej 400 osób rocznie.

Dlatego w zeszłym tygodniu przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego, władz Krakowa oraz wszystkich samorządów otaczających miasto zaapelowali o przyspieszenie w Sejmie prac nad zmianami w prawie środowiskowym, które umożliwią walkę z zanieczyszczeniami powietrza - pisze Gazeta Wyborcza.

Bez tych regulacji nie da się zmniejszyć ilości zanieczyszczeń. Ich głównym źródłem trucizn są kotły domowe i piece. Należy je zlikwidować lub zastąpić urządzeniami najwyżej jakości - wskazuje pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. walki ze smogiem.

Projekt ustawy zmieniającej przepisy środowiskowe jest już u marszałka Sejmu. Istnieją jednak obawy, że do końca kadencji nie dojdzie do wynegocjowania wersji ustawy, która pogodzi wszystkie interesy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.