PARTNER PORTALU
 • BGK

Polski Fundusz Rozwoju chce współpracować z samorządami

 • PAP/MIW    22 czerwca 2016 - 16:16
Polski Fundusz Rozwoju chce współpracować z samorządami
Paweł Borys wskazał, że inwestycje samorządowe będą jedną z kluczowych dźwigni wzrostu gospodarczego na lata 2016-2018. (fot.pkobp.pl)

• Gościem XII Ogólnopolskiej konferencji BGK dla JST był Paweł Borys, szef Polskiego Funduszu Rozwoju.
• Mówiąc o barierach dla inwestycji samorządowych wymienił ograniczenia kapitałowe jednostek samorządu terytorialnego, ale podkreślił, że Fundusz może pomóc w pokonaniu tych barier.
• PFR może się zaangażować przy projektach PPP zarówno od strony kapitałowej, będąc inwestorem w spółkach tworzonych wspólnie z samorządami, ale również może być partnerem, jeśli chodzi o instrumenty dłużne i gwarancje poprzez BGK – zadeklarował.
- Współpraca przy realizacji inwestycji samorządowych jest jednym z priorytetów Polskiego Funduszu Rozwoju. Jedną z form takiej współpracy może być partnerstwo publiczno-prywatne - poinformował podczas XII Ogólnopolskiej konferencji BGK dla JST prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Szef Polskiego Funduszu Rozwoju wskazał, że inwestycje samorządowe będą jedną z kluczowych dźwigni wzrostu gospodarczego na lata 2016-2018. Jego zdaniem nowa perspektywa UE jest szansą na taki rozwój.

- W nowej perspektywie środków z UE mamy (...) ponad 134 mld zł, które można przeznaczyć na różnego typu - istotne z perspektywy długoterminowego rozwoju naszej gospodarki - cele związane z rewitalizacją, rozwojem infrastruktury w miastach, ze wzmocnieniem konkurencyjności lokalnych gospodarek, z kwestiami związanymi z ochroną środowiska naturalnego, która w sposób oczywisty poprawia jakość życia i otoczenia w miastach i regionach, czy z transportem" - zaznaczył.

- Ważne jest, aby na przestrzeni lat 2016-2018, w sposób sprawny rozpoczynać te inwestycje i rozpędzać to koło zamachowe inwestycji samorządowych - podkreślił Borys. Wśród barier wymienił ograniczenia kapitałowe jednostek samorządu terytorialne, ale - jak dodał - PFR może być wsparciem dla pokonywania tych barier.

- Mam tutaj przede wszystkim na myśli rozwój partnerstwa publiczno-prywatnego oraz różnego typu instrumenty kapitałowe, które mogą być wykorzystane przy rożnego rodzaju inwestycjach we współpracy z samorządami - zaznaczył. Dodał, ze PFR może się zaangażować przy projektach PPP zarówno od strony kapitałowej, będąc inwestorem w spółkach tworzonych wspólnie z samorządami, ale również może być partnerem, jeśli chodzi o instrumenty dłużne i gwarancje poprzez BGK.

O pracach nad rządową strategią rozwoju PPP oraz aktualnych problemach przy realizacji inwestycji tą metodą czytaj tutaj. 

Sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Andrzej Dera odczytał na konferencji list prezydenta Andrzeja Dudy skierowany do uczestników konferencji.

- Polska stoi dziś przed wielkim wyzwaniem zasadniczej korekty naszej drogi rozwoju. Mamy świadomość, że istotny jest nie tylko sam wzrost gospodarczy, ale również jakość i trwałość tego wzrostu. Chodzi o harmonijne powiązanie celów ekonomicznych ze społecznymi, utworzenia warunków do wykorzystania potencjału, jakim dysponuje Rzeczpospolita. Potrzebujemy zrównoważonego rozwoju (...). Ogromną rolę mają tu do odegrania jednostki samorządu terytorialnego. To one, zwłaszcza na szczeblu wojewódzkim, są kreatorami lokalnego rozwoju i dysponentami znaczących środków - napisał prezydent do zgromadzonych.

- Realny dialog między światem nauki, polityki, demokracji lokalnej i biznesu jest bardzo cenny. (...) Samorządy pokazały, że są dobrymi gospodarzami. Mają znaczący udział w osiągnięciach polskiej modernizacji, podniesieniu poziomu życia Polaków. Udało im się zagospodarować około jedną trzecią wszystkich unijnych środków przyznanych dotąd Polsce w ramach polityki spójności. Nowa perspektywa finansowa UE na lata 2014 - 2020 oznacza, że na realizację regionalnych programów operacyjnych trafi kolejne ponad 31 mld euro. To ogromne środki, ale musimy poszukiwać także rodzimych źródeł rozwoju - zaznaczył prezydent.

Prezydent wskazał, że uzależnienie od zewnętrznych źródeł finansowania "osłabia skłonność do korzystania z własnych możliwości".

- Dlatego tak ważne jest, aby samorządy, także odwołując się od zasobów rodzimego kapitału, preferowały inwestycje pobudzające rozwój, przyczyniały się do rozkwitu lokalnej przedsiębiorczości i kreatywności, do tworzenia nowych miejsc pracy - napisał prezydent w liście.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.