PARTNER PORTALU
  • BGK

Polskim przewozom międzynarodowym przybędzie konkurencja?

  • PAP/Puls Biznesu    17 czerwca 2014 - 07:03

Resort infrastruktury przygotowuje postępowanie na wybór przewoźnika, który będzie woził pasażerów za granicę. Na torach może pojawić się konkurencja dla naszych kolejarzy.
Jak informuje "Puls Biznesu", Komisja Europejska dąży do liberalizacji rynku usług kolejowych, ale rządy państw członkowskich zazwyczaj starają się chronić rodzimych przewoźników. Niewykluczone jednak, że wkrótce konkurencja zagości w polskich przewozach międzynarodowych.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przygotowuje właśnie projekt uchwały dotyczący finansowania międzynarodowych przewozów pasażerskich. Obecnie - na długich dystansach - świadczą je PKP Intercity, otrzymując rocznie około 50 mln zł dotacji z budżetu.

"Spodziewam się, że na polskich torach wreszcie pojawi się konkurencja i nowi przewoźnicy, dzięki którym poprawi się jakość usług" - mówi Stanisław Lamczyk, poseł PO i członek Sejmowej Komisji Infrastruktury.

"Dobrze, iż zdecydowano się wreszcie na przetarg, bo klarownie i rynkowo będzie można określić zasady świadczenia i finansowania usług publicznego przewozu pasażerów" - podkreśla Michał Beim, ekspert z Instytutu Sobieskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.