PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomoc zależna od wysokości strat

  • PAP    24 maja 2010 - 21:00

Jeśli w związku z powodzią straty wyniosą poniżej 2,1 mld euro, Polska nie będzie kwalifikowała się do pomocy na poziomie narodowym, lecz regionalnym - powiedziała Danuta Hübner, europosłanka PO, była unijna komisarz ds. polityki regionalnej.
Hübner podkreśliła, że jeśli okazałoby się, że na poziomie narodowym Polska nie spełnia kryterium minimalnego, czyli strat o wartości co najmniej 2,1 mld euro, wówczas może starać się o pomoc na poziomie regionalnym. W każdym razie Polska te środki dostanie. Europosłanka PO zaznaczyła, że z wystąpieniem do Komisji Europejskiej o pomoc z Funduszu Solidarności trzeba poczekać do czasu oceny wszystkich strat wyrządzonych przez powódź.

Zgodnie z założeniami funduszu klęska jest uważana za poważną, jeżeli powoduje w co najmniej jednym z uprawnionych do pomocy państw bezpośrednie szkody oszacowane na 3 mld euro (w cenach z 2002 roku) lub na ponad 0,6 proc. dochodu narodowego brutto danego państwa.

- Najważniejsze Polska już zrobiła, mianowicie zasygnalizowała KE, że będzie występować o pieniądze z Funduszu Solidarności. Teraz będzie chodziło o to, żeby przygotować ten wniosek we współpracy z KE, żeby on był od razu przy pierwszym podejściu dobry, tzn. żeby nie trzeba było robić ponownych szacunków strat. Mamy na to dziesięć tygodni - wyjaśniła.

Na złożenie wniosku o pomoc z funduszu Polska ma nie więcej niż dziesięć tygodni od wystąpienia pierwszej szkody. We wniosku powinny się znaleźć informacje określające m.in. całkowite szkody, ich wpływ na ludność oraz gospodarkę, a także szacowany koszt działań, na które zostałyby przeznaczone środki z funduszu.

- Trzeba pamiętać, że ten fundusz, jak większość funduszy europejskich, jest oparty na zasadzie zwrotu za poniesione koszty. Czyli wszystko to, co jest w tej chwili finansowane przez władze lokalne, władze regionalne, z budżetu państwa w obszarach takich jak zniszczenie infrastruktury drogowej, telekomunikacyjnej, sieci elektrycznej, energetycznej, co uniemożliwia normalne funkcjonowanie; wszystko, co uniemożliwia świadczenia, normalne życie, takie jak zniszczenie szkół, ośrodków zdrowia, szpitali, to wszystko może być sfinansowane z Funduszu Solidarności. Również jeśli trzeba w tej chwili zbudować tymczasowe domy, to tego typu koszty także mogą być później sfinansowane z Funduszu Solidarności - tłumaczyła Hübner.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.