Pomorskie, budżet 2016: 35 proc. na inwestycje

Ok. 35 proc. budżetu województwa pomorskiego w przyszłym roku ma być przeznaczone na inwestycje - przewiduje projekt dokumentu. Planowane jest m.in. rozpoczęcie remontu dróg i teatru w Gdańsku. Według opozycyjnego PiS, projekt wymaga zmian.
Pomorskie, budżet 2016:  35 proc. na inwestycje
Projekt budżetu woj. pomorskiego na 2016 r. przewiduje 858 mln zł dochodów i 903,7 mln zł wydatków

Projekt budżetu woj. pomorskiego na 2016 r. przedstawiony radnym sejmiku przez zarząd województwa przewiduje 858 mln zł dochodów i 903,7 mln zł wydatków. Deficyt - 45,7 mln zł - ma być pokryty m.in. dzięki zaciągnięciu kredytu.

Skarbnik województwa Henryk Halmann powiedział PAP, że planowany na 2016 r. budżet w porównaniu z poprzednimi latami jest "nieco skromniejszy". Ocenił, że "wyróżnikiem projektu tego budżetu jest rozpoczęcie realizacji inwestycji w ramach nowej perspektywy unijnej". Zaznaczył, że Pomorskie należy do czołówki województw w kraju pod tym względem.

Skarbnik podkreślił, że projekt przewiduje wysoki poziom inwestycji. "W budżecie (...) w każdej wydanej złotówce 35 groszy przeznaczone ma być na inwestycje" - tłumaczył.

Inwestycje w transport i łączność

Największe inwestycje mają być realizowane w transporcie i łączności oraz w zdrowiu i w kulturze, np. ma ruszyć modernizacja Teatru Wybrzeże w Gdańsku. "Rozpoczynamy dużo zadań z nowej perspektywy" - dodał Halmann.

Najważniejsze inwestycje drogowe, które mają być realizowane w 2016 r., to rozbudowa dróg wojewódzkich: Gdańsk-Starogard Gdański, Łeba-Białogard i Kwidzyn-Prabuty.

Wicemarszałek województwa Wiesław Byczkowski prezentując projekt budżetu podał, że na inwestycje proponuje się 317,4 mln zł (35,1 proc. wydatków). Najwięcej ma być wydane na transport i łączność (231,3 mln zł) i na gospodarkę mieszkaniową - 22,8 mln zł (głównie na wykup gruntów z przeznaczeniem pod inwestycje).

Wśród wydatków bieżących największa kwota jest zaplanowana na działania w ramach transportu i łączności (469,7 mln zł). Pieniądze mają być przeznaczone m.in. na zadania drogowe oraz na pasażerskie przewozy kolejowe i autobusowe.

Pod względem wielkości zaplanowanych wydatków bieżących na drugim miejscu jest administracja publiczna (107,9 mln zł), a na trzecim kultura i ochrona dziedzictwa narodowego (77,7 mln zł). Byczkowski zwrócił uwagę, że kwota planowana na kulturę w 2016 r. jest o 6 mln wyższa niż w 2015 r.

Podał, że np. Opera Bałtycka ma dostać 15 mln zł, Teatr Muzyczny - 9,5 mln zł, a Filharmonia Bałtycka i Muzeum Narodowe - po 7,6 mln zł.

Projekt budżetu przewiduje, że na ochronę zdrowia oraz pomoc i politykę społeczną może być przeznaczone 65,5 mln zł, z tej kwoty 2,3 mln zł zaplanowano na rozpoczęcie realizacji projektu "Pomorskie e-zdrowie" (całkowity koszt projektu realizowanego przez kilka najbliższych lat to ponad 150 mln zł).

Planowane dochody województwa w ponad 45 proc. mają pochodzić z dotacji celowych (389,8 mln zł); są to głównie dotacje w ramach programów finansowanych ze środków europejskich oraz innych źródeł zagranicznych. Ponad 40 proc. dochodów ma pochodzić z udziału w podatkach CIT i PIT (345,4 mln zl).

Pytanie o skutki decyzji rządowych

Skarbnik przyznał, że w przypadku dochodów nie wiadomo, jakie będą skutki zapowiadanych decyzji rządowych i jak one wpłyną na obniżenie wpływów z podatków CIT i PIT.

"Każda decyzja może mieć wpływ na podatki lokalne, z których my praktycznie funkcjonujemy" - dodał. "Od decyzji centralnych też dużo będzie zależało, czy to, co zaplanowaliśmy, będzie zrealizowane"- tłumaczył.

Kwota długu planowana na koniec 2016 r. to 332,9 mln zł; są to m.in. kredyt i obligacje Pekao SA. Projekt przyszłorocznego budżetu przewiduje spłatę zobowiązań w wysokości 38,7 mln zł (odsetki od kredytów i raty kapitałowe).

Jerzy Barzowski z opozycyjnego w sejmiku PiS uważa, że "w projekcie trzeba będzie wprowadzić poprawki". Nie chciał jednak oceniać projektu. "Ten rok jest inny niż wszystkie poprzednie lata i wynika to ze zmiany rządu (...); zakładamy, że niewiele się zmieni, jednak musimy być przygotowani na pewną zmianę polityki gospodarczej, finansowej" - tłumaczył.

Ocenił, że zmieni się na pewno tzw. polityka rozwoju. Wyjaśnił, że "PiS mówi o polityce zrównoważonego rozwoju, do tej pory polityka (...) koncentrowała się głównie na metropolii i wokół, i Pomorskie też to odczuło".

Głosowanie ws. projektu budżetu woj. pomorskiego planowane jest na 23 grudnia

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU