PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomorskie: Ok. 57 proc. mniej za prąd dzięki grupowemu zakupowi energii

  • PAP/JS    9 grudnia 2016 - 16:18
Pomorskie: Ok. 57 proc. mniej za prąd dzięki grupowemu zakupowi energii
Dzięki wspólnemu zakupowi energii wszystkie podmioty, które weszły w skład grupy, zapłacą w 2017 roku nawet do 57 proc. mniej za prąd (Fot. Pixabay)

• Nawet do 57 procent mniej za prąd zapłacą w 2017 r. samorządy zrzeszone w Forum Wójtów, Burmistrzów, Prezydentów i Starostów "NORDA”, a także publiczne instytucje dzięki grupowemu zakupowi energii.
• Tylko w Gdyni oszczędności mają wynieść ok. 17 mln zł.
Jak poinformowano w komunikacie, już po raz czwarty Gdynia stanęła na czele grupy zakupowej energii elektrycznej. Do grupy skupiającej 39 członków należały przede wszystkim samorządy zrzeszone w Forum Wójtów, Burmistrzów, Prezydentów i Starostów "NORDA", ale też m.in. Akademia Morska i Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdyni czy Zakład Usług Wodnych w Słupsku.

"Dzięki wspólnemu zakupowi energii wszystkie podmioty, które weszły w skład grupy, zapłacą w 2017 roku nawet do 57 proc. mniej za prąd w stosunku do stawek cennikowych sprzedawcy" - poinformowano. Szacowany wolumen zakupionej energii wyniesie 67 059 MWh (3375 punktów poboru).

Przetarg, który koordynował gdyński Zarząd Dróg i Zieleni, został podzielony na dwie części i dotyczył zakupu energii elektrycznej dla budynków oraz na potrzeby oświetlenia ulicznego. Zwycięzcą przetargu została spółka Energa Obrót.

Łączne oszczędności tylko Gdyni mają wynieść 50,14 proc. w stosunku do standardowego cennika, czyli ponad 17 milionów zł brutto. Miasto w 2017 roku zapłaci za prąd ok. 17 mln zł. Poinformowano, że według szacunków, w 2016 r. dzięki grupowemu zakupowi energii Gdynia może zaoszczędzić prawie 14 mln zł.

Z możliwości wspólnego zakupu energii na przyszły rok skorzystały m.in. gminy: Kosakowo, Cewice, Hel, Jastarnia, Kaliska, Krokowa, Puck, Tczew, Wejherowo, Władysławowo, Reda, Rumia, Słupsk oraz powiaty: lęborski, tczewski.

Przedstawiciele Stowarzyszenia Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot, Forum Norda oraz wybrane jednostki samorządu pomorskiego w ubiegłym tygodniu podpisały umowy także na wspólny zakup gazu. Dzięki grupowemu zakupowi podmioty zapłacą o ponad 17 proc. mniej niż cennikowe stawki proponowane przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Zaoszczędzą niemal 4 mln zł. Zwycięzcą przetargu na dostawę i sprzedaż gazu, ogłoszonego przez Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Gdyni, została firma Hermes Energy Group S.A. W tym roku grupa zakupowa, która zakontraktowała wspólne zakupy gazu, liczyła 33 podmioty; w ub. roku - 20.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Olga, 2016-12-20 20:08:27

    Grupowe zakupy faktycznie okazują się jednym z najlepszych sposobów na obniżenie ceny energii. Trzeba przyznać, że gminy z sukcesem od lat organizują przetargi grupowe na zakup energii pokazują, że można na tym sporo ugrać. Sporo szukałam podobnego rozwiązania dla osób indywidualnych i okazuje się, ...że w sieci jest już dostępna strona Ogarniamprad.pl, która umożliwia tworzenie grup z innymi ludźmi i firmami, które chcą zmienić sprzedawcę prądu i cenę energii. Ja już skorzystałam, wszystko przebiegło szybko i bez problemów.  rozwiń