PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomorskie wybiera inteligentne specjalizacje

  • pap    1 lutego 2015 - 09:53
Pomorskie wybiera inteligentne specjalizacje

fot.shc.hu

W marcu zarząd woj. pomorskiego powinien wybrać inteligentne specjalizacje regionu. Pomorskie jest jedynym województwem, które wybierze je w konkursie. Zostaną one wyłonione spośród dziedzin zaproponowanych przez siedem konsorcjów utworzonych przez firmy i uczelnie.
Zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej każdy region powinien określić obszary badawczo-rozwojowe i innowacyjne, w których województwo ma szansę być liderem w kraju i zagranicą. Posiadanie takich inteligentych specjalizacji jest warunkiem uruchomienia środków na badania, rozwój i innowacje.

Karolina Lipińska z Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku poinformowała , że w procesie identyfikacji inteligentnych specjalizacji w Pomorskiem ok. 400 firm i instytucji utworzyło siedem partnerstw( konsorcjów utworzonych przez firmy i uczelnie), z których każde proponuje realizację projektów w określonych dziedzinach.

"W rzeczywistości podmiotów jest znacznie więcej, bo członkami wielu partnerstw są klastry skupiające nawet setki firm" - dodała. Rozmowy w celu nawiązania kontaktów i określenia kierunków działania przez firmy i instytucje trwały w Gdańsku od września 2013 roku.

Zaznaczyła, że partnerstwa "musiały przedstawić swoją agendę badawczą i sposób na rozwój swojej specjalizacji, konkretne pomysły i projekty". "To są przemyślane partnerstwa, które mają konkretne pomysły" - dodała.

Lipińska podała, że partnerstwa utworzono w dziedzinach: edukacji, zdrowia, technologii dla środowisk inteligentnych, gospodarki morskiej, energetyki i budownictwa. Partnerstwo Edupomorze proponuje innowacyjną zmianę w modelu systemu edukacji regionalnej.

Są dwa partnerstwa związane z morzem; jedno stawia na ochronę środowiska, rozbudowę zaplecza portowego i turystykę; drugie postawiło na technologie w zakresie gospodarczego wykorzystania morza, np. wydobycia paliw i alg.

Jest też partnerstwo skupiające się na profilaktyce, diagnostyce i terapii chorób cywilizacyjnych oraz starzejącego się społeczeństwa. Partnerstwo związane z nowymi technologiami, pod przewodnictwem Pomorskiego Klastra ICT Interzizon i z udziałem m.in. Intela proponuje np. prace badawcze na rzecz rozwoju nowych technologii w województwie.

Celem Partnerstwa Budownictwo Smart 3E (efektywność, ekologia, energetyka) jest m.in. zwiększenie jakości i komfortu życia, poprzez rozwój budownictwa niezależnego, poprawę efektywności energetycznej. Partnerstwo dotyczące inteligentnych technologii energetyczno-paliwowych utworzyły m.in. spółki z Grup: Energa i Lotos.

Dawid Kentzer Partner Black Pearls VC, koordynator partnerstwa proponującego innowacyjne działania w profilaktyce, diagnostyce i terapii chorób cywilizacyjnych i starzejącego się społeczeństwa powiedział, że grupa prawie stu podmiotów planuje na bazie już zaproponowanych 217 projektów "stworzyć nowy sektor w gospodarce Pomorza związany z diagnostyką, terapią i leczeniem chorób cywilizacyjnych".

"Tworząc partnerstwo zauważyliśmy, że w tym obszarze jest w regionie odpowiednia grupa podmiotów, zarówno prywatnych, jak i publicznych, firm, instytucji, uczelni, które działając razem mają odpowiedni potencjał, by wspólnie stworzyć nowy sektor gospodarki opierającej swój rozwój o wiedzę oraz unikalne prace badawczo-rozwojowe"- tłumaczy.

Uważa, że pomorskie kojarzone dotychczas głównie z gospodarką morską, czy sektorem energetycznym, jest w stanie w postaci zorganizowanego partnerstwa zaproponować alternatywną ścieżkę dla rozwoju innowacji w regionie, zwłaszcza w dobie zmian demograficznych oraz starzejących się społeczeństw całej Europy.

Ocenił, że pomorskie ma szansę w najbliższych 10 latach stać się jednym z europejskich centrów innowacji w tym zakresie.

Lipińska zwraca uwagę, że po podjęciu decyzji w sprawie inteligentnych specjalizacji zostanie określony kierunek, jak te specjalizacje będą wspierane finansowo i rozwijane. Na ten temat partnerstwa będą negocjować z urzędem marszałkowskim.

Firmy inwestujące w inteligentne specjalizacje będą mogły skorzystać z unijnych funduszy, m.in. z Programu Operacyjnego "Inteligentny Rozwój".

Na ten cel przeznaczono ok. 8,6 mld euro. Również regionalne programy operacyjne będą premiowały przedsięwzięcia realizowane zgodnie z regionalnymi inteligentnymi specjalizacjami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Andrzj1, 2015-10-09 21:57:27

    Człowiek o nazwisku Dawid Kentzer to prymitywny i nie wykształcony głupek i taki ma się zajmować profilaktyką.